انتقال زایران پاکستانی پس از عبور از مرز ایران تحت تدابیر شدید به شهر کویته

زائران,کویته

اسلام آباد - ایرنا - یک مقام وزارت ایالتی امور داخلی ایالت بلوچستان پاکستان اعلام کرد: 200 زائر شیعه پاکستانی پس از عبور از مرز ایران تحت تدابیر شدید امنیتی به شهر «کویته» مرکز ایالت بلوچستان در جنوبی غربی کشور منتقل شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه پاکستانی، این مقام ایالتی افزود: اتوبوس حامل زایران شیعه پاکستانی پس از عبور از پایانه مرزی میرجاوه در خاک ایران، تحت تدابیر شدید امنیتی با حمایت بالگردهای نظامی به شهر کویته منتقل شدند.

وی گفت: اتوبوس حامل زائران پاکستانی که تعدادی زن و کودک نیز در میان آنها بود، توسط نیروهای سپاه مرزی، یگان های ضد تروریستی و نیروهای پلیس از منطقه مرزی تفتان به شهر کویته منتقل شدند.

این مسوول آگاه افزود: اتوبوس زائران از مسیر تفتان تا شهر کویته توسط بالگردهای نظامی ارتش پاکستان همراهی شدند.

رسانه های پاکستانی در این گزارش نوشتند: عدم دسترسی به هواپیمای ترابری سی 130 ارتش؛ باعث شد تا 200 نفر از زائران با اتوبوس تحت تدابیر شدید امنیتی به شهر کویته منتقل شوند.

پیشتر با انجام حملات تروریستی به شیعیان، 350 نفر از زائران پاکستانی در پی ممنوعیت سفر زمینی در خاک پاکستان با چند فروند هواپیمای ترابری سی 130 نیروی هوایی ارتش از پایگاه هوایی شهر «دالبندین» در نزدیکی مرز تفتان ایران به شهر کویته منتقل شده بودند.

منابع آگاه در دولت ایالت بلوچستان پاکستان گفتند: انتظار می رود تا روزهای آینده نزدیک به 500 نفر از زائران پاکستانی از ایران وارد این کشور شوند.

این منابع تاکید کردند: دولت ایالتی در تلاش است تا یک هواپیمای مخصوص برای انتقال زوار از مرز ایران و پاکستان به شهر کویته در اختیار بگیرد.

حمله انتحاری هفته گذشته در مسیر عبور دو دستگاه اتوبوس حامل زائران شیعی در منطقه «مستونگ» ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان، 30 کشته و بیش از 44 زخمی برجای گذاشت.

مسوولیت این حمله تروریستی را گروه افراطی «لشکر جهنگوی» به عهده گرفت.

شیعیان پاکستان در واکنش به این حمله دلخراش، به مدت دو روز تجمعات اعتراض آمیز و تحصن در شهرهای سراسر این کشور برگزار کردند.

رسانه های پاکستانی گزارش دادند: سالانه 120هزار شهروند پاکستانی برای زیارت اماکن مقدسه در ایران و عتبات عالیات در عراق از مسیر زمینی ایالت بلوچستان پاکستان به این دو کشور سفر می کنند.

آساق ** 1095**1545
کد N89684