نخست وزیر ترکیه :مواضع ایران و روسیه در حل مساله سوریه بسیار مهم است

مصاحبه مطبوعاتی,ایران ترکیه

آنکارا – ایرنا – ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه گفت: از هم اکنون نمی توان در خصوص نتایج کنفرانس ژنو دو گمانه زنی کرد ، چرا که در این مساله موضع ایران و سوریه حایز اهمیت بسیاری است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نخست وزیر ترکیه در گفت وگو با خبرنگاران ترک همراه خود در سفر به تهران گفت : مذاکرات ژنو دو ادامه دارد و مواضع ایران و روسیه در خصوص نتایج این کنفرانس از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه این سفر بعد از نزدیک به دوسال که از آخرین سفر وی به تهران می گذرد ، صورت می گیرد، گفت: در دیدار با مقامات بلندپایه ایران فرایند مناسبات دوکشور و مسائل و تحولات مهم منطقه ای و بین المللی مرتبط با ایران و ترکیه را بحث و بررسی خواهد کرد.

اردوغان گفت: در حالی به ایران سفر می کند که مسایل منطقه ای و بین المللی به وضعیت بسیار حساس و بحرانی رسیده و این نیز بر اهمیت سفرش به ایران افزوده است.

او با تاکید بر اینکه در دوره اخیر تماس های بین مقامات دو کشور به دنبال روی کار آمدن دولت جدید در ایران افزایش یافته و وزرای خارجه دوکشور هر ماه یک دیدار داشته اند ، گفت : دکتر ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری ایران نیز در آینده نزدیک به ترکیه سفر خواهد کرد.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه مقامات دوکشور همچنین در حاشیه مجامع بین المللی نیز تماسهای بسیاری داشته اند، اظهارداشت : فشردگی تماسها، سطح روابط و محتوای گفت و گوها، مناسبات دوکشور را به ورای روابط سنتی همسایگی بین دوکشور برده است.

اردوغان افزود : با این سفر گام دیگری برای توسعه و تعمیق مناسبات بین دوکشور برداشته می شود. با ایران شورای عالی همکاری های راهبردی تشکیل داده می شود که چنین مکانیزمی بدون شک به مناسبات دوکشور شتاب خواهد داد.

او با تاکید بر اینکه بعد مهمی از مناسبات ایران و ترکیه را اقتصاد و تجارت تشکیل می دهد ، تصریح کرد: در سال 2013 میلادی حجم تجارت دو کشور به 5/13 میلیارد دلار رسید و بر این باور هستیم که در نتیجه تلاشهای دوکشور به هدف 30 میلیارد دلاری در سال 2015 میلادی دست می یابیم. در این چارچوب نیز گامهای لازم از سوی وزرای مربوطه دو کشوربرداشته خواهد شد. در دوره اخیر با وزیران ایرانی که به ترکیه سفر کردند در این خصوص گفت و گوهایی داشته ام.

اردوغان با یادآوری اینکه برنامه هسته ای ایران وارد دوره جدیدی شده است و ایران و گروه 1+5 به توافقی که تبیین کننده مسوولیت های هر دو طرف بود، دست یافتند و این توافق در 20 ماه ژانویه جاری اجرایی شد، گفت: ترکیه از این توافق خرسند است. امیدواریم که با نهایی شدن این توافق، تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شود. ترکیه تا به امروز هر آنچه در توان داشته برای حل مساله انجام داده است. از این به بعد هم به تلاشهای خود ادامه خواهد داد.

او با تاکید بر اینکه ترکیه با کشور دوست و همسایه خود ایران به تلاشهای مشترک خود برای ثبات و توسعه منطقه ادامه خواهد داد، افزود: در این چارچوب، در تماسهای خود در تهران، مسائل مهم منطقه ای و در راس آن تحولات در سوریه و تحولات مهم منطقه ای را گفت و گو و تبادل نظر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه دوکشور قوی و صاحب نفوذ و کلام در منطقه هستند، گفت: تاریخ مسوولیت های خطیری را به دوکشور تحمیل کرده است. مردم کشورهای منطقه نیز از این دوکشور انتظاراتی دارند. بر این باورم که دیدارهای مقامات بلندپایه دوکشور زمینه عمل به این مسوولیت ها و پاسخگویی به انتظارات مردم منطقه را فراهم خواهد کرد. سفر من به تهران نشانه عزم آنکارا به توسعه مناسبات با تهران است و امیدوارم این سفر به توسعه مناسبات دوجانبه و ثبات منطقه کمک کند.

ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر خارجه، ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی، ˈنهاد زیبکچیˈ وزیر اقتصاد و ˈجودت یلمازˈ وزیر توسعه و رئیس طرف ترکیه کارگروه روابط ایران و ترکیه و رییس طرف ترک کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ترکیه، مسوولین نهادهای مهم دولتی، نمایندگان مجلس و شماری خبرنگاران نخست وزیر ترکیه را در این سفر همراهی می کنند.

خاورم/2011** 230**1586
کد N89680