هشدار مقامات دفاعی آمریکا نسبت به تهدید برتری نظامی چین

یک مقام بلندپایه دفاعی آمریکا هشدار داد چین چالش فزاینده را متوجه برتری فنی ارتش آمریکا در جهان ساخته و محدودیت‌های بودجه، تلاش‌های واشنگتن برای برتر بودن را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فرانک کندال، مسئول تامین تسلیحاتی پنتاگون به قانونگذاران آمریکایی گفت: هنگامی که مساله به برتری تکنولوژیکی می‌رسد وزارت دفاع آمریکا به شیوه‌هایی که من هرگز در چند دهه گذشته ندیده‌ام به ویژه در منطقه آسیا - اقیانوسیه به چالش کشیده می‌شود.

وی با استناد به سرمایه‌گذاری‌های مهم چین در موشک‌های ضد کشتی، جنگنده‌های رادارگریز، موشک‌های مافوق صوت و دیگر سلاح‌های پیشرفته اظهار داشت که آمریکا ممکن است در صورت شکست در پاسخ به دورنمای راهبردی در حال تغییر جایگاه برتر خود را از دست بدهد.

وی به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: برتری تکنولوژیکی ما مسلم نیست و ما نمی‌توانیم نسبت به وضعیت خود بی‌خیال باشیم.

کندال در پاسخ به سوال یک قانونگذار درباره رقابت تسلیحاتی میان آمریکا و چین گفت: این مایه نگرانی است که چین به طرز چشمگیر هزینه‌های نظامی خود را افزایش می‌دهد. بودجه آنها بسیار کمتر از بودجه ما است اما هزینه‌های پرسنل آنها نیز بسیار کمتر از هزینه‌های ما است.

کندال که معاون لجستیک، تکنولوژی و تامین تسلیحاتی وزارت دفاع ‌آمریکا است تاکید کرد: بودجه ما در مسیری عکس حرکت می‌کند. بنابراین تنها همین معیار نیز نشان میدهد که وضعیت مثبتی نداریم.

قانونگذاران و تحلیلگران دفاعی آمریکا اظهار می‌دارند که چین در مدرنیزه کردن ارتش خود پیشرفت داشته و این پیشرفت‌ها به ویژه در حوزه سلاح‌های به اصطلاح ضددسترسی نظیر موشک‌ها و سیستم‌های اخلال‌گر الکترونیکی که می‌توانند دسترسی ناوهای هواپیمابر و جنگنده‌های آمریکایی را محدود کنند نمایانگر بوده است.

کندال اظهار داشت: هنگامی که پس از 15 سال مجددا به پنتاگون برگشته سریعا از بابت ماهیت، ابعاد و کیفیت سرمایه‌گذاری‌هایی که در حوزه موسوم به A2 AD که همان قابلیت‌های حوزه ضددسترسی می‌شود، شگفت زده شده است.

وی تاکید کرد: در نتیجه پنتاگون با جدیت به دنبال تامین ملزومات فرماندهی واحد اقیانوسیه است و به دنبال تامین آن چیزی است که آنها برای عملیات‌ها در آن منطقه احتیاج دارند. واشنگتن از بابت اینکه چین سلاح‌های جدیدتر خود را به خارج صادر می‌کند نگران است.

از طرف دیگر دریادار ساموئل لاکلیر، فرمانده واحد اقیانوسیه ارتش آمریکا نیز اظهار داشت که برتری نسبتی ارتش آمریکا در حال افول است چرا که کشورهای دیگر در سلاح‌های پیچیده سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این دریادار آمریکایی تاکید کرد که این البته چیزی نیست که از بابت ‌آن نگران باشیم و آمریکا باید در برنامه‌ریزی برای آینده عملگرا باشد.

با این وجود کندال نیز گفت: کاهش‌های اجباری بودجه از طرف کنگره دستان پنتاگون را برای حفظ قدرت نظامی آمریکا بسته است.

انتهای پیام

کد N89634