بایدن یک ساعت به آبه التماس کرد!

ایسنا نوشت:

معاون رئیس‌جمهوری ‌آمریکا یک ساعت تلاش کرد تا نخست‌وزیر ژاپن را متقاعد کند برای ادای احترام به معبد مورد مناقشه یاسوکنی نرود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جوزف بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در 12 دسامبر 2013 طی یک تماس تلفنی با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن مکررا از وی درخواست کرده تا از معبد یاسوکنی دوری کند و به آنجا نرود چرا که این معبد مورد مناقشه باعث خشم چین و سایر کشورهای آسیایی است و آنها این مکان را محل ادای احترام به جنایتکاران جنگی ژاپنی می‌دانند.

یاسوکنی یک محل یادآوری و یادبود برای 2.5 میلیون قربانی جنگ است اما مورد مناقشه؛ چرا که این محل یادبود افرادی را شامل می‌شود که به صورت مستقیم در درگیری‌های جنگ جهان دوم و قتل‌ها و کشتارها دخیل بودند.

خبرگزاری کیودو گزارش داد، آبه بلافاصله در پاسخ به این درخواست بایدن گفت: من خودم تصمیم می‌گیرم که کجا بروم.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد که این مکالمه به تندی صورت گرفته و بایدن گفته که تصمیم را به شخص نخست‌وزیر ژاپن وامی‌گذارد.

ادای احترام آبه در 26 دسامبر 2013 به این معبد باعث محکومیت از جانب چین و کره جنوبی شد چرا که آنها این ادای احترام را به نوعی سمبل و نماد عدم تمایل ژاپن در به رسمیت شناختن تهاجم جنگی می‌دانند. علاوه بر این، به دلیل وجود روایت‌های تاریخی درباره این جنگ که اکثرا غیرقابل قبول هستند و در موزه‌ای در نزدیکی این معبد قرار دارد، سایر کشورهای آسیایی همسایه ژاپن از این کشور ناراضی هستند چرا که این موزه، ژاپن به عنوان یک قربانی و کشوری بیگناه جلوه‌گر است.

واشنگتن نیز از این اقدام آبه در سال گذشته میلادی خشمگین شد و آن را ناامیدکننده خواند.

نخست‌وزیر ژاپن از این ادای احترام دفاع کرد و آن را طبیعی خواند و افزود: تمایلی برای خدشه وارد کردن به احساسات کرده‌ای‌ها یا چینی‌ها ندارد.

52261

کد N89602