20 هزار ساکن اردوگاه یرموک دمشق با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند

سیاسی

حدود 20 هزار تن که از ژوئن 2013 در اردوگاه یرموک فلسطینیان در دمشق تحت محاصره قرار دارند تا حدی با کمبود غذا مواجه شده‌اند که بسیاری برای زنده ماندن حیوانات را می‌خورند.

حدود 20 هزار تن که از ژوئن 2013 در اردوگاه یرموک فلسطینیان در دمشق تحت محاصره قرار دارند تا حدی با کمبود غذا مواجه شده‌اند که بسیاری برای زنده ماندن حیوانات را می‌خورند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یرموک که زمانی اردوگاه فلسطینی‌ها در دمشق بود، به تدریج به محل زندگی برخی سوری‌ها نیز تبدیل شد. در سال 2011، بیش از 150 هزار نفر فلسطینی در آن زندگی می‌کردند.

پس از رسیدن جنگ داخلی سوریه به دمشق در تابستان 2012، هزاران نفر از بخش‌های دیگر دمشق نیز به ‌این اردوگاه روی آوردند، اما یرموک نیز با ورود سوری‌های مسلح و مخالف دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، به منطقه‌ای جنگی تبدیل شد.

برخی از فلسطینیان این اردوگاه، به شورشیان سوریه پیوسته و برخی نیز به حمایت از دولت این کشور پرداختند.

هر چند که بسیاری از ساکنان این اردوگاه از آنجا گریختند اما طبق آمارهای سازمان ملل، هنوز 18 هزار تن در این اردوگاه ساکن هستند که از ماه ژوئن تحت محاصره کامل ارتش قرار دارند.

به گفته ساکنان، در حال حاضر غذا و دارو در این اردوگاه نایاب شده تا حدی که برای تهیه یک کیلوگرم برنج باید هزینه‌ای معادل 100 دلار پرداخت کرد.

طبق گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه، تاکنون 78 تن از جمله 25 زن و سه کودک در اثر این کمبودها جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود تلاش‌های سازمان ملل و آژانس‌های دیگر، تاکنون تنها دو کاروان کمک‌رسان، توانسته‌اند راه خود را به یرموک باز کنند که در مقایسه با نیازهای این 18 هزار تن، بسیار ناچیز است.

به گفته کریس گانس، سخنگوی آژانس امدادرسانی و کار آوارگان فلسطینی سازمان ملل در این خصوص گفت: شیر خشک برای کودکان، واکسن‌های فلج اطفال برای نوزادها و مواد غذایی اساسی‌ترین نیازها در اردوگاه یرموک به شمار می‌روند.

در حالی که دولت و نمایندگان مخالفان سوری در ژنو در حال مذاکره برای کمک‌رسانی به حمص در مرکز سوریه هستند، به نظر می‌رسد که سرنوشت یرموک مورد بحث نخواهد بود.

اما انوررجا، سخنگوی جبهه آزادی‌بخش ملی فلسطین شورشیان را مسئول مشکلات یرموک دانسته و گفت: اگر نیروهای مسلح فلسطینی در یرموک، گروه‌های مسلح غیر فلسطینی همچون النصره که گروهی مرتبط با القاعده است را از آنجا خارج کنند، کمک راحت‌تر به یرموک خواهد رسید.

انتهای پیام

کد N89302