نماینده کازرون: لایحه بودجه بر اساس واقعیت های کشور تنظیم شده است

صادقی,بودجه 93

تهران - ایرنا - نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با بیان این که با شرایط موجود در کشور نمی توان معجزه کرد، گفت: لایحه بودجه بر اساس واقعیت های سیاسی و اقتصادی کشور تنظیم شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، شاهین محمدصادقی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در موافقت با کلیات لایحه بودجه 93 از دولت تدبیر و امید به دلیل تقدیم به موقع لایحه بودجه و از نمایندگان مجلس بویژه اعضای کمیسیون تلفیق برای هدفدار کردن این لایحه تشکر کرد.

وی در عین حال بودجه ارایه شده به صحن علنی مجلس را بی عیب و نقص ندانست و تاکید کرد: باید پذیرفت که با شرایطی که در کشور وجود دارد، نمی توان معجزه کرد و باید براساس واقعیات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور از بودجه انتظار داشته باشیم.

محمدصادقی با برشمردن ویژگی های لایحه بودجه اظهار داشت: بودجه بر پایه یک تحلیل درست از واقعیت های سیاسی و اقتصادی کشور تنظیم و تنگناهای درونی و بیرونی کشور به خوبی در آن لحاظ شده است و در آن خبری از سیاه نمایی و بزرگنمایی نیست.

وی شفافیت نسبی بودجه را از دیگر محاسن آن برشمرد و گفت: به نظر می رسد دستیابی به اهداف بودجه کار مشکلی نباشد زیرا دارای انضباط مالی است و با اهداف برنامه پنجم توسعه و نیازهای کشور تطابق دارد.

نماینده مردم کازرون در مجلس به بودجه حوزه بهداشت و درمان کشور اشاره کرد و افزود: در این حوزه که اصلی ترین معضل مردم به شمار می رود، رقمی نزدیک به سه هزار میلیارد تومان از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده لحاظ شده که بدون شک قدم بزرگی برای حل مشکلات بهداشت و درمان کشور است.

وی ادامه داد: در بخش هدفمندی یارانه ها نیز دست دولت باز است تا سقف حدود 12 هزار میلیارد تومان علاوه بر 3 هزار میلیارد تومان ذکر شده را به بخش بهداشت و درمان اضافه کند.

محمدصادقی با بیان اینکه 40 درصد به بودجه پیشنهادی دولت در بخش بهداشت و درمان اضافه شده است، اظهار داشت: در گذشته حقوق بخش زیادی از پرسنل حوزه بهداشت و درمان کشور از درآمدهای بیمارستان ها یعنی از محل پول دارو و خوراک و لباس بیمار پرداخت می شد، اما اکنون دولت متقبل شده تا این حقوق را خود پرداخت کند.

وی افزود: مشکلات اعتباری دانشگاه های علوم پزشکی و طرح هایی همچون پزشک خانواده نیز در بودجه لحاظ شده و امید است با این قدم و همکاری دولت در سال 93 شاهد گشایش در حوزه سلامت مردم باشیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به سهم بخش های اجتماعی در لایحه بودجه اشاره کرد و افزود: مجلس در این بخش نیز برای نخستین بار در کشور مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری در نظر گرفت.

محمدصادقی ادامه داد: همچنین مجلس 7500 میلیارد تومان به رقم پیشنهادی دولت در بخش بودجه دفاعی کشور اضافه کرد که این کار به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور و توجه به بنیه اقتصادی انجام شده است.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی توجه به بخش تولید و حمایت از آن را از دیگر سیاست های کلی دولت در بودجه عنوان کرد و افزود: برای تولید و حمایت از آن و همچنین بهبود و توسعه حمل و نقل رقمی حدود 10 هزار میلیون تومان در نظر گرفته شده که این نیز با توجه به مشکلات حمل و نقل کشور قابل توجه است.

وی درباره بودجه بخش کشاورزی و روستایی نیز اظهار داشت: برای آبیاری تحت فشار، هزار میلیارد تومان در بودجه لحاظ شده است ضمن آنکه 400 میلیون تومان برای کمک به شهرک های کشاورزی و حدود 10 درصد از منابع ریالی از صندوق توسعه ملی نیز برای حمایت به بخش کشاورزی در نظر گرفته شده تا تسهیلات خوبی به کشاورزان ارایه شود.

محمدصادقی یادآور شد که در لایحه بودجه در حوزه عمران روستایی نیز مبلغ 650 میلیارد تومان برای بهسازی روستاها در نظر گرفته شده که این مهم می تواند سبب بهسازی و عمران روستاها شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری این که در چند سال گذشته بودجه ای برای آب روستایی در نظر گرفته نشده بود، افزود: با تلاش کمیسیون تلفیق مبلغ 300 میلیارد تومان برای این مهم دیده شد تا شاید بخشی از نیاز روستاها را تامین کند.

محمدصادقی اختصاص هزار 500 میلیارد تومان نیز برای عمران شهرهای کوچک را از دیگر ویژگی های بودجه ذکر کرد و افزود: همچنین 37 هزار و 700 میلیون تومان برای توازن منطقه ای در نظر گرفته شده است که قدم مثبتی در بودجه به شمار می رود.

وی درباره تبصره هدفمندی یارانه ها نیز گفت: دست دولت برای قیمت گذاری در این بخش باز است و انتظار می رود اعداد مندرج در بخش هدفمندی یارانه ها محقق شوند.

این نماینده مجلس پذیرش بخش اصلاحیه لایحه بودجه به دولت را نشان دهنده همراهی مجلس با دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: مجلس نشان داد همپای دولت بوده و آماده هرگونه همکاری با دولت است.

سیام**9132**2025 ** 1418
کد N89212