نماینده مردم ساری: بودجه 93 کاهش رکود را بدنبال دارد

بودجه 93

تهران- ایرنا- نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ارائه به موقع لایحه بودجه 93 را از سوی دولت مناسب خواند و اظهار داشت: بودجه 93 شکوفایی اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری و کاهش رکود را بدنبال دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رمضان شجاعی کیاسری روز چهارشنبه در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه 93، به عنوان موافق با کلیات، گفت: به رغم انتقاداتی که نسبت به این بودجه دارم، اما لایحه بودجه 93 قابل تقدیر است چرا که بعد از 20 سال برای اولین بار لایحه بودجه به موقع تقدیم شده و این جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: بودجه 93 قابل دفاع است زیرا همه نمایندگان در دوره های قبل شاهد بودجه ای بوده اند که از بی انضباطی رنج می برد و مسائل و مشکلات فراوانی را در مرحله عمل و اجرا به همراه داشته؛ باید در شرایط حاضر با نگاه منصفانه به بودجه توجه کنیم.

این نماینده مجلس درباره امتیازات بودجه 93 گفت: ارائه بموقع لایحه بودجه، منطبق بودن با قوانین بالادستی و برنامه پنجم، فهم از شرایط کشور، استحکام یافتگی بیشتر، توجه به بخش تولید، حمکایت از بخش خصوصی و شفافیت در منابع و مصارف برای اجرا از این امتیازات است.

شجاعی کیاسری با بیان اینکه بودجه 93 همراه با اسناد پشتیبانی است، افزود: این بودجه در این دوره با توجه به آن اسناد پشتیبانی است که گزارش عملکرد سال های 90 و 91 مبنای چینش شده است.

وی افزود: کمک های خوبی در این بودجه برای تولید پیش بینی شده، توجه به فاینانس 25 میلیارد دلاری بخشی از اتفاقات مناسب محسوب می شود که باید غنیمت شمرده شود.

نماینده موافق با لایحه بودجه 93 اظهار داشت: توجه به منابع صندوق ملی ما که منابع ملی را در بحث ارزی و ریالی پیش بینی کرده، جای قدردانی دارد زیرا عمده مسائل و مشکلاتی که در برخی استان ها از صندوق توسعه ملی نتوانست استفاده کند، همین موضوع بوده که در بودجه 93 لحاظ شده است.

شجاعی کیاسری درباره توجه شدن به بحث های عمرانی نیز گفت: اولویت بندی طرح های عمرانی بالای 80 درصد که بالغ بر بیش از 4 هزار طرح نیمه تمام است، پیش بینی خوبی می باشد که می توان گفت در حدود 250 طرح بزرگ و اساسی به پایان خواهد رسید.

وی خاطر نشان کرد: منابع خوبی در حمایت از بخش خصوصی در قالب یارانه ها و مابه التفاوت نرخ سود و کمک های بلاعوض در این لایحه پیش بینی شده که از امتیازات بودجه امسال برای حمایت و دلگرمی از بخش خصوصی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین رشد 250 درصدی منابع بودجه عمرانی را شاهدیم؛ پیش بینی می شود 37 هزار میلیارد تومان در این جهت محقق شود که این به معنای پیشرفت عمرانی است.

کیاسری توجه به احکام قانونی را از دیگر مزایای بودجه 93 دانست و گفت: در تبصره ها فقط تبصره های بودجه ای دیده شده و در تعارض با دیگر احکام قانونی وجود ندارد و این تبصره ها راهگشا بوده است.

وی اضافه کرد: تعامل خوب بین دولت و مجلس را در بودجه امسال شاهدیم که جای تشکر دارد و از امتیازات دیگر در راستای بودجه 93 محسوب می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در عین حال به نوبخت معاون رییس جمهوری پشنهاد کرد که رویکرد جدید را در بودجه آینده لحاظ کند و در همین باره گفت: شاهدیم بودجه 93 شفاف سازی بودجه 92 است و به نحوی بودجه قبل شفاف تر شده که ضرورت دارد در آینده رویکرد جدیدی لحاظ شود.

کیاسری در ادامه برشمردن امتیازات بودجه 93 ، گفت: انضباط مالی در بودجه امسال و تخطی و تخلف از انجام آن در دستگاه های اجرایی به حداقل رسیده وافزایش سهم مالیات و تقویت درآمد پایدار دولت را شاهدیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مزایای این لایحه افزایش نظارت بر شرکت های دولتی است و دیگر شاهد ریخت و پاش های گذشته نخواهیم بود.

نماینده موافق با لایحه بودجه عنوان کرد: افزایش 25 درصدی بودجه بهزیستی، افزایش 36 درصد بودجه بهداشت و 66 درصد بودجه بیمه در جهت حمایت از روستاییان و اقشار آسیب پذیر،محرومان و عشایر از نکات مثبت بودجه 93 است.

کیاسری خاطر نشان کرد: توجه ویژه به ایثارگران و بخش پژوهش و حتی فرهنگ در بودجه امسال قابل تقدیر است.

وی در عین حال با انتقاد از کمیسیون تلفیق نسبت به رویکردش در مورد بودجه فرهنگی، گفت: با اینکه بودجه بخش فرهنگی از سوی دولت 5 درصد افزایش پیدا کرده بود اما متاسفانه در کمیسیون تلفیق تبصره های 14 بند الف و ب و ج حذف شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با توجه به مسائل تهاجم فرهنگی و تاکیدات رهبری در این باره چرا باید بودجه فرهنگی در اولویت های نهم و دهم قرار بگیرد؛ مشکل عمده ما امروز در بخش فرهنگی است و باید تدبیر در جهت مقابله با هجمه های رسانه ها و برنامه های غربی در نظر گرفته شود که متسفانه این موضوع از سوی کمیسیون لحاظ نشد و علیرغم اینکه دولت در این بخش 5 درصد افزایش داشت و تبصره 14 در حمایت از این بخش بود در کمیسیون حذف شد.

شجاعی کیاسری همچنین درباره قانون هدفمندی در بودجه گفت: لایحه هدفمندی بودجه با توجه به اصلاح ساختار و با توجه به نوع پرداخت در نظر گرفته شده می تواند امید بخش برای توزیع عادلانه به اقشار آسیب پذیر باشد و این می تواند باعث کمکی برای واقعی کردن پرداخت یارانه ها شود؛ امیدواریم دولت در انجام این امر و تلاشی که دارد کمک های واقعی یارانه را به دست نیازمندان واقعی برساند.

وی در ادامه توجه به تولید در بودجه را مثبت خواند و افزود: سهم 10 هزار میلیاردی که برای حمایت از بخش تولید پیش بینی شده قابل تقدیر است.

سیام**7261**1535
کد N89115