/دیپلماسی منطقه‌ای دولت یازدهم/

ملازهی: هدف اصلی دستگاه دیپلماسی تعامل با تمام کشورها است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: روند فعلی دستگاه دیپلماسی کشور یعنی مذاکره و تعامل با سایر کشورها روند مثبتی است.

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در رابطه با عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: ایران تا امروز در قبال مسأله منطقه‌ ای سه رویکرد را دنبال می کرده است که اولین ایدئولوژیک، دومی نگاهی معطوف به منافع ملی است و سومین رویکرد هم در برگیرنده دو نگاه منافع ملی و ایدئولوژیک می شود.

وی افزود: اگر با این سه رویکرد به مسائل منطقه توجه کنیم در می یابیم که خاورمیانه جزء اولویت سیاست‌ خارجی دولت روحانی بوده و پس از آن بحث کشورهای جنوب آسیا مانند پاکستان و افغانستان مطرح است. همچنین حوزه قفقاز و آسیای مرکزی هم سومین رتبه از اولویت های دستگاه دیپلماسی کشورمان را به خود اختصاص داده اند.

دولت سیاست‌های ایدئولوژیک را به سود منافع ملی تعدیل کند

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اگر بخواهیم به صورت متمرکز درمورد منطقه خاورمیانه بحث کنیم باید گفت که دولت کنونی نیاز دارد، سیاست‌هایی را که تا امروز عمدتا بُعد ایدئولوژیک داشته است را تاحدی به سود منافع ملی تعدیل کند.

ملازهی با بیان اینکه بحران منطقه باعث ایجاد رقابت میان ایران، عربستان سعودی و ترکیه در دنیای اسلام شده است، افزود: پس از تحولات کشورهای اسلامی مانند مصر، تونس، لیبی و... رقابت شدیدی بر اساس الگوی قدرت در دنیای اسلام شکل گرفت و این امر منجربه ایجاد بخشی از اختلاف‌هایی شد که امروز در منطقه شاهد آن هستیم و به طورکلی سه محور قدرت ایران، عربستان سعودی و ترکیه برای پیاده کردن الگوی اسلامی قدرت در منطقه در تکاپو هستند.

دولت ترکیب ایدئولوژی و منافع ملی را در سیاست‌های خود دنبال کند

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه دولت روحانی می‌تواند ترکیبی از ایدئولوژی و منافع ملی را در سیاست‌های خارجی خاورمیانه دنبال کند، اظهار کرد: به نظر می‌رسد ایران با توجه به تحولات منطقه نیاز دارد دید صرفا ایدئولوژیکی که تا حدودی بر مبنای شیعه قرار داشته و عراق،‌ حزب‌الله لبنان و سوریه را به عنوان یک طرف روابط خود در نظر می‌گیرد را تا حدی تغییر دهد زیرا تحولات منظقه به سمتی رفته است که حتی اگر این تجدید نظرها با مخالفت‌هایی مواجه شود ولی بازهم نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که آنچه در سوریه می‌گذرد کاملا به زیان منافع ملی است و به نوعی پررنگ شدن بخش ایدئولوژیک دیدگاه ما محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه نادیده گرفتن بعد ایدئولوژیک دستگاه دیپلماسی کشور ما را دچار زیان‌هایی می‌کند، گفت: امکان دارد این امر جنگ منطقه را تبدیل به جنگ‌های فرقه‌ای کرده و بحث شیعه و سنی را در جوامع مطرح می‌کند. این در حالی است که از این تنش‌ها نه شیعیان سود می‌برند و نه اهل تسنن، بلکه هردو گروه قربانی ذهنیت‌هایی می‌شوند که در نهایت همه را بازنده این اختلافات خواهد کرد.

آنچه در عراق می‌گذرد بقایای نگاه ایدئولوژیک است

ملازهی در رابطه با دیپلماسی دولت یازدهم در رابطه با عراق خاطر نشان کرد: سیاست خارجی ایران در دوره ظریف به خوبی فعال شده است هرچند مشکلاتی وجود دارد که امکان دارد اجازه ندهند سیاست‌های مدنظر دولت روحانی به سرعت پیش برود ولی جهت‌گیری دولت روحانی در قبال مسائل منطقه‌ای درست به نظر می‌رسد و در حقیقت دولت جدید نگاهی استراتژیک به مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای دارد که بر پایه منافع ملی ایران بنا شده است‌.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنچه در عراق می‌گذرد بقایای نگاه ایدئولوژیک است زیرا ما خیلی روی دولت مالکی سرمایه‌گذاری کردیم ولی دولت فعلی عراق با توجه به تمامیت‌خواهی‌ که از خود نشان داده است،‌ نتوانست سایر گروه‌ها را با خود همراه کند.

وی افزود: دولت مالکی نتوانست اهل تسنن را راضی نگه دارد و برخوردهای زیادی با آنها کرد به همین دلیل اهل تسنن دل خوشی از دولت فعلی عراق ندارند از سوی دیگر مالکی با مسائل کردستان عراق نیز درگیر بوده و در رابطه با آنها هم سیاست‌های درستی را اتخاذ نکرده است و آنها هم منتظر تغییرات هستند.

منفعت ایران در اجماع همه گروه‌های قومی و مذهبی عراق است

ملازهی با بیان اینکه ایران باید تجدیدنظری در سیاست‌های خود در قبال عراق داشته باشد، افزود: منفعت ایران در این است که دولت آینده عراق توان اجماع همه گروه‌های قومی و مذهبی درقالب وحدت ملی را داشته باشد، به نفع ایران خواهد بود چرا که به نفع ما نخواهد بود که یک گروه تمامیت‌خواه چه شیعه و چه سنی در عراق روی کار بیاید، ‌زیرا هر گروهی که با سیاست‌های تندرو در این کشور روی کار بیاید نخواهد توانست امنیت عراق را تأمین کند و این مسأله با توجه به اینکه عراق به سمت تجزیه شدن پیش می‌رود اهمیت بسیاری داشته و برای ایران حائز اهمیت است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: تجزیه عراق به نفع ایران نیست چرا که این امر در هر صورت پیامدهای بلندمدتی را برای کل منطقه به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی دستگاه دیپلماسی دولت روحانی تعامل با تمام کشورها حتی کشوری مانند عربستان است که در حال حاضر رابطه خیلی خوبی با آن کشور نداریم و ظریف اعلام کرده است که آمادگی بهبود روابط با این کشور را دارد ولی به طورکلی روند فعلی دستگاه دیپلماسی کشورمان یعنی مذاکره و تعامل با سایر کشورها روند مثبتی است.

انتهای پیام

کد N89080