بان کی مون: انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه، بدون ضرورت به تاخیر افتاده است

سوريه

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که روند انتقال سلاح‌های شیمیایی به خارج از سوریه بدون هیچ ضرورتی به تاخیر افتاده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد: ما این مساله را درک می‌کنیم که اوضاع امنیتی در داخل سوریه باعث ایجاد چالش‌هایی شده است اما ارزیابی هیات سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی مبتنی نشان می‌دهد که سوریه ابزارها و تجهیزات کافی برای انجام فعالیت‌های متعددی دارد که می‌تواند ضامن امحای سریع‌تر سلاح‌های شیمیایی این کشور باشد.

دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد: تعهدات برای امحای سلاح‌های شیمیایی خطرناک‌تر سوریه تا 31 دسامبر اجرایی نشد و در دور نخست انتقال این سلاح‌ها، تنها بخش اندکی از مواد شیمیایی خطرناک‌تر منتقل شدند و این عملیات تاکنون در موعد خود انجام نشده است و من ظرف چند روز گذشته با مسئولان سوری و دیگر کشورهای ذی ربط صحبت کردم و نگرانی خود را نسبت به این تاخیر به وجود آمده اظهار کردم.

به نظر می‌رسد که این گزارش ظرف چند روز گذشته تدوین شده باشد چرا که هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز دوشنبه از انتقال دور دوم سلاح‌های شیمیایی به خارج از سوریه خبر داد.

بان کی مون عنوان داشت: دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سیگرید کاگ، رئیس هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سوریه به مذاکرات و گفت‌وگوهای خود با نمایندگان سوری ادامه می‌دهند تا آن‌ها را برای امحای هرچه سریعتر این سلاح‌ها قانع کنند.

انتهای پیام

کد N88945