تحولات همسایگان شرقی/

تاثیر پیمان راهبردی بر منافع واشنگتن در افغانستان و پاکستان/ اتهام جدید کرزای علیه آمریکا

آسیا اقیانوسیه

انفجار در فراه و هلمند، اتهامات کرزای علیه دولت آمریکا و تاثیر پیمان راهبردی بر منافع واشنگتن در افغانستان و پاکستان از جمله خبرهای مرتبط با تحولات همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، وزارت دفاع افغانستان شب گذشته گزارش داد که بر اثر انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در ولایت های فراه در غرب و هلمند در جنوب این کشور دو سرباز افغانی کشته شدند.

نیروهای ارتش افغانستان همچنین 32 مین را در ولایت قندهار خنثی کردند. خبر دیگر اینکه در جریان حمله نیروهای دولتی افغانستان به مقر طالبان در ولایت ودک چهار عضو طالبان کشته و پنج فرد دیگر بازداشت شدند.

در بیانیه وزارت کشور افغانستان اشاره ای به تلفات نیروهای امنیتی نشده و سرکردگان طالبان نیز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

به نوشته واشنگتن پست، یکی از مقامات افغانی که خواست نامش فاش نشود، می گوید: حامد کرزای معتقد است واشنگتن به خاطر تضعیف دولت افغانستان از حملات تروریستی طالبان حمایت کرده است.

کرزای همچنین فهرستی از حملات تروریستی را تنظیم کرده که احتمالا دولت آمریکا در این حملات نقش داشته و عامل کشته شدن غیر نظامیان بیگناه و یک رستوران لبنانی بوده که محل رفت و آمد خارجی‌ ها در کابل است.

اظهارات کرزای واکنش سناتورهای جمهوریخواه از جمله کلی آیوت، جان مک کین و کارل لوین رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا را به همراه داشته و درباره اظهارات رئیس جمهوری افغانستان در زمینه نقش واشنگتن در این کشور ابراز نگرانی کردند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی به پیامدهای امضا نشدن پیمان راهبردی واشنگتن و کابل پرداخت و از احتمال برچیده شدن پایگاههای پهپادهای آژانس‌ های اطلاعاتی آمریکا در این کشور و همچنین پاکستان خبر داد.

کرزای پیشتر پیش شرط امضای پیمان راهبردی با واشنگتن را پایان حملات به منازل مسکونی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، ایجاد صلح و ثباتی پایدار در افغانستان و سپردن زندانیان گوانتانامو به دولت عنوان کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز چنین اقدام آمریکا را در تضاد با تعهدات قبلی این کشور و با هدف تحت فشار قرار دادن کابل برای امضای پیمان راهبردی با واشنگتن عنوان کرده است که در صورت امضای آن نیروهای آمریکایی می توانند حتی پس از سال آتی در این کشور باقی بمانند.