کنفراس خبری جهانگیری و اردوغان/ بین تهران و آنکارا تنها 2 ساعت فاصله است

ایسنا نوشت:

معاون اول رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه پس از امضای سه توافقنامه همکاری صبح امروز (چهارشنبه) در کاخ سعدآباد نشست خبری برگزار کردند. اسحاق جهانگیری در این نشست، روابط ایران و ترکیه را خوب، دوستانه و برادرانه دانست و گفت: این روابط طی سالیان گذشته روند رو به رشدی داشته است.

وی افزود: طبق هدف‌گذاری که از قبل انجام شده اشت، تاکید داریم که تا سال 2015 مبادلات تجاری بین دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد.

جهانگیری با بیان اینکه "ما در زمینه مسائل مورد علاقه دو طرف بویژه بخش اقتصادی به توافقات خوبی رسیده‌ایم"، اظهار کرد: در جریان این دیدار، موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور امضا شد و همچنین در زمینه صادرات گاز نیز به توافقات خوبی رسیدیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که سفر اردوغان به کشورمان نقطه عطف مهمی در زمینه مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور باشد.

پس از صحبت‌های جهانگیری،‌ رجب طیب اردوغان نیز در این نشست خبری ضمن سلام و خوش‌آمدگویی به رسانه‌های حاضر در این نشست، گفت: امروز بنا به دعوت برادر عزیزم آقای جهانگیری بعد از دو سال به ایران سفر کردم و از لحظه ورود استقبال خوبی از ما شد و من از برادران عزیزم تشکر می‌کنم. ما احساس کردیم که اینجا خانه خودمان است.

اردوغان همچنین اظهار کرد: امروز فرصتی پیدا کردیم که روابط دوجانبه را مرور کنیم، بویژه توافق دو کشور در زمینه تجارت ترجیحی مورد توجه قرار گرفت و به امضا رسید و ما از این بابت مراتب خرسندی خود را اعلام می‌کنیم.

نخست‌وزیر ترکیه ادامه داد: امیدواریم توافقنامه مربوط به شورای عالی همکاری دو کشور، در جریان سفر آقای روحانی به ترکیه امضا شود.

وی همچنین با بیان اینکه "آنکارا و تهران فقط یک فاصله دو ساعته با هواپیما با هم دارند"، گفت: به لحاظ فیزیکی نیز پایتخت‌های دو کشور بسیار به هم نزدیک هستند.

اردوغان اضافه کرد: رؤسای کمیسیون‌های مشترک دو کشور و همچنین نمایندگان ویژه دو کشور ایران و ترکیه زمینه‌چینی کردند تا روابط ایران و ترکیه را تعمیق دهند.

نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه "سال 2012 از نظر روابط بین دو کشور سال برجسته‌ای بود"، خاطرنشان کرد: در این سال حجم روابط تجاری از 21.8 میلیارد دلار گذشت و روابط متوازنی بین دو کشور برقرار بود ولی متأسفانه این روابط در سال 2013 به 13.5 میلیارد دلار تنزل پیدا کرد اما همانطور که همگان در جریان هستیم، طبق برنامه هدف‌گذاری شده قرار است تا سال 2015 این رقم به 30 میلیارد دلار برسد و در این رابطه اراده سیاسی بین طرفین وجود دارد.

وی با بیان اینکه "امیدواریم که سال 2014 میلادی تولد خوبی در جهت رابطه بین دو کشور باشد و این تجربه بتواند هدف‌گذاری سال 2015 را محقق کند"، گفت: بدیهی است که ما از ایران نفت خام و گاز طبیعی به ترکیه وارد می‌کنیم و البته می‌توانیم به شکل بیشتری این مقدار را دریافت کنیم. همچنین با توجه به اینکه صنایع ترکیه با سرعت زیاد در حال پیشرفت است، نیازمند محصولات انرژی بویژه گاز طبیعی ایران هستیم.

نخست‌وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه "باید در این راستا گام‌های مشترک برد - برد برداریم"، تصریح کرد: ترکیه نیز می‌تواند محصولات متعددی را در اختیار ایران قرار دهد و در این رابطه وزرای اقتصادی دو کشور کارهای خوبی انجام داده‌اند. تصور من این است که هر دو وزیر موردنظر به نقطه مشترک رسیده‌اند.

اردوغان در پایان تاکید کرد: باید به سرعت گام‌های خود را در راه توافقات پیش رو برداریم. من بر این باورم که این دیدارها بسیار مفید و در راستای منافع دو طرف خواهد بود.

2929

 

 

کد N88886