نیمی از نیروهای امنیتی افغانستان بی‌سوادند

سیاسی

طبق یک گزارش جدید، علی‌رغم سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلاری آمریکا برای برنامه‌های آموزشی سربازهای افغان، همچنان بیش از نیمی از نیروهای افغان، بی‌سواد هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، این گزارش که روز سه‌شنبه توسط سربازرس ویژه امور بازسازی افغانستان منتشر شد، مشکلات عدیده بی‌سوادی در نیروهای افغان را که به 2010 باز می‌گردد، ذکر کرد.

طبق این گزارش، فاکتورهایی همچون نادرست بودن رویه سربازگیری و ساختارهای متناقض باعث شده است که مقامات نظامی حتی اطلاعی از تعداد سربازهای که می‌توانند بنویسند و بخوانند، نداشته باشند. در واقع سواد داشتن برای سربازها بسیار مهم بوده و در دوره آموزش یا میدان جنگ، به آنها کمک‌های زیادی می‌رساند.

این در حالی است که این موضوع در زمینه نیروهای پلیس، اهمیت بیشتری دارد زیرا تحقیقات صورت داده و دستگیری‌هایی که انجام می‌دهند به پیگیری‌های منصفانه خواهد انجامید. اما همچنان به نظر می‌رسد که به دلیل تقلب مقاطعه‌کارها در اقداماتشان نظارت اهمال کارانه بر روند کار سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، بی فایده بوده است.

طبق این گزارش بسیاری از نیروهای جدید همچون 45 درصد از سربازهای جدید پلیس بین ژوئیه 2012 و فوریه 2013 بدون سوادآموزی، به ‌آموزش فیزیکی مشغول شدند.

طبق گزارش نیروهای ناتو،‌ حدود 298 هزار و 526 سرباز و پلیس از تعداد کل 352 هزار نفر آنها تا مراحل ابتدایی سواد دارند. اما این میزان تا هدف طرح که سوادآموزی به 100 درصد سربازها بود، فاصله زیادی دارد.

انتهای پیام

کد N88831