حمایت سازمان ملل از نیروهای اتحادیه اروپا در آفریقای مرکزی

شورای امنیت سازمان ملل از سربازان اروپایی در جمهوری آفریقای مرکزی در بحبوحه فشار جدید جامعه بین‌الملل برای پایان دادن به ناآرامی‌های مرگبار در این کشور آفریقایی حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفیر فرانسه در سازمان ملل پس از جدیدترین طرح شورای امنیت درباره بحران آفریقای مرکزی گفت، سازمان ملل معتقد است که دست کم 10 هزار سرباز در نهایت برای اجرای قانون و مقررات در جمهوری آفریقای مرکزی نیاز باشد.

شورای امنیت سازمان ملل با اتفاق نظر از قطعنامه‌ای که به طرح احتیاطی مطرح شده اتحادیه اروپا اجازه استفاده از زور لازم را برای حفاظت از جان غیرنظامیان در جمهوری آفریقای مرکزی می‌دهد حمایت کرد.

اتحادیه اروپا تصمیم دارد تا 600 سرباز را برای حمایت و پشتیبانی از سربازان فرانسوی و اتحادیه آفریقا به منظور پایان دادن به درگیری‌ها به این کشور آفریقایی اعزام کند.

نیروی اتحادیه آفریقا تمایل دارد که تعداد این سربازان به 6000 تن برسد در حالیکه فرانسه هم اکنون 1600 سرباز در جمهوری آفریقای مرکزی دارد.

یک معاهده سنتی میان گروه‌های رقیب به عنوان یک ضرب الاجل در فوریه 2014 تعیین شده و قرار است 2015 انتخابا برگزار شود. شورای امنیت سازمان ملل همچنین اعلام کرده که این انتخابات باید در نیمه دوم 2014 و در صورت امکان برگزار شود.

شورشیان در مارس 2013 رئیس جمهوری آفریقای مرکزی را سرنگون کرده اما دولت موقت نتوانست کنترل خود را بر کشور ثابت کند و درگیری‌ها و کشتارها آغاز شد و شدت گرفت و بیش از 900 هزار تن از سکنه این کشور مجبور به فرار شدند.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت، در حالیکه نیروهای بین‌الملل در حال انجام اقدامات برای ایجاد ثبات هستند، آفریقای مرکزی همچنان در وضعیتی بسیار وخیم قرار دارد. همچنان یک انزجار و تنفر میان طرفهای درگیر وجود دارد. سربازان اتحادیه اروپا قرار است از فرودگاه بانگی، پایتخت این کشور آفریقایی محافظت کنند که به اردوگاه بزرگی برای 100 هزار غیرنظامی بدل شده و همچنین باید امنیت کاروان‌های کمک‌های بشر دوستانه را نیز تامین کنند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل در ادامه گفت: سربازان فرانسوی باید به این شهر بروند، جاییکه غارت و کشتار همچنان ادامه دارد. حتی زمانی که تعداد نیروهای فرانسوی به 6000 تن برسد، تعداد نیروهای برقراری ثبات اتحادیه آفریقا باز هم کم خواهد بود. سازمان ملل فکر می‌کند که دست کم حضور 10 هزار سرباز ضرورت دارد. علاوه بر این برای تامین مالی نیروهای اتحادیه آفریقا مشکلاتی وجود دارد.

کاترین سامبا پانزا، رئیس جمهوری موقت جمهوری آفریقای مرکزی روز سه شنبه به رادیو فرانسه گفت، آماده یک درخواست رسمی برای حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در کشورش است.

وی افزود: با وجود حضور سربازان فرانسوی و اتحادیه آفریقا، سوء استفاده‌ها همچنان وجود دارند و این بدان معناست که این نیروها به اندازه‌ای نیستند که ثبات و امنیت را بار دیگر برای مردم تامین کنند.

نیروهای آفریقایی و فرانسوی تلاش خود را برای خلع سلاح شورشیان آغاز کرده‌اند. برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد که هم اکنون 41 کامیون حامل غلات و صدها خودروی حامل کمک‌های بشردوستانه همچنان در آن طرف مرز منتظر ورود به آفریقای مرکزی هستند.

انتهای پیام

کد N88693