تاکید آیت‌الله سبحانی بر ضرورت احتیاط در رفتار و گفتار

مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

آیت‌الله جعفر سبحانی گفت: انسان باید از جوانی تقوای الهی را در زندگی پیشه نماید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس خارج در مسجد اعظم قم با اشاره به حدیثی گفت: انسان در سن 40 سالگی دارای قدرت جسمانی و عقلانی است و در شرایطی که انسان کمال زندگی خود را می‌گذراند عصا گرفتن امری طبیعی نیست.

این مرجع تقلید افزود: امام خمینی(ره) در یکی از درس‌های خود این حدیث را برای طلاب روشن و بیان کردند که منظور از عصا گرفتن انسان در 40 سالگی عصای واقعی و ظاهری که در دوران پیری و کهولت از آن استفاده می‌کنند نیست بلکه منظور از عصا در این سن داشتن احتیاط کامل در زندگی است.

وی با تاکید بر ضرورت احتیاط در رفتار و گفتار در زندگی تصریح کرد: طبق روایات و احادیث، انسان در دوره جوانی به نوعی جنون دچار است و در ورود به سن 40 سالگی عقل انسان کامل می‌شود و می‌توان به درک روشنی برسد از این رو باید در گفتار و رفتار جانب احتیاط را رعایت کند.

آیت‌الله سبحانی تصریح کرد: باید روایات را مطابق با قوه عقل شناسایی کنیم و مردم به روایاتی که قابل اطمینان و و دقیق‌تر است، عمل کنند.

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر فردی آشنایی کاملی با تاریخ شیعه داشته باشد به خوبی می‌داند که روایات معصومین (ع) در کتب اربعه با دقت بیان شده و قابل اعتماد است زیرا این روایات عقلانی است.

این مفسر قرآن کریم همچنین رعایت تقوای الهی در زندگی را مورد توجه قرار داد و گفت: مردم باید تقوای الهی را سرلوحه زندگی خود قرار دهند و با احتیاط و درایت عمل کرده و از سیره اهل بیت(ع) در تشخیص راه خود الگو بگیرند به ویژه انسان باید از جوانی تقوای الهی پیشه کند.

آیت‌الله سبحانی در پایان گفت: همچنین باید از احکام و اصول دین که بهترین راهنمای زندگی انسان است بهره بگیرند و آیات قرآن کریم را سرلوحه خود در زندگی بدانند.

انتهای پیام

کد N88656