مجازات‌های بین‌المللی در انتظار عوامل نظام سابق یمن

يمن

شورای امنیت در حال آماده کردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای در خصوص مجازات عوامل نظام سابق یمن که قصد مانع تراشی در روند انتقالی این کشور را دارند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را آماده می‌کند که در آن بر اعمال مجازات علیه آن دسته از حامیان نظام سابق یمن که تلاش می‌کنند بر سر راه روند انتقالی این کشور مانع‌تراشی کنند تاکید شده است.

برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند که شماری از کشورها تمایل دارند این قطعنامه را به نام علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن بنامند و این طرح هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

جلسه مربوط به بررسی پیش‌نویس این قطعنامه پشت درهای بسته برگزار شد و الامیر زیدالحسین، نماینده اردن که ریاست شورای امنیت در ماه جاری میلادی را بر عهده دارد پس از برگزاری این نشست به خبرنگاران گفت: 15 کشور عضو شورای امنیت آماده اتخاذ اقدامات علیه کسانی هستند که در روند دموکراتیک یمن مانع‌تراشی می‌کنند.

وی در خصوص جزئیات پیش‌نویس قطعنامه مذکور هیچ توضیحی نداد.

از سوی دیگر، جمال بن عمر، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن ضمن قدردانی از موفقیت روند گفتگوی ملی این کشور اظهار داشت: موفقیت مذاکرات ملی باعث شد که یمن تنها کشور از جریان انقلاب‌های بهار عربی باشد که توانسته از طریق گفتگو و مذاکره به مرحله انتقالی برسد.

وی افزود: با تمام این تفاسیر وضعیت موجود در یمن همچنان حساس و آسیب‌پذیر است چرا که چند تن از وابستگان نظام سابق در حال تلاش برای اجرای برخی طرح‌ها جهت مانع‌تراشی بر سر راه روند انتقالی و ناکام گذاشتن تلاش‌ها در این راستا است.

جمال بن عمر تصریح کرد: این مانع‌تراشی‌های سازمان‌یافته اثرات منفی بر‌ آنچه که تحقق پیدا کرده خواهد داشت و یمن را مجددا به ناامنی و آشوب می‌کشد.

این در حالی است که روند اجرایی تقسیم یمن به مناطق خودمختار پس از نتیجه‌بخش بودن مذاکرات ملی یمن در روزهای اخیر آغاز شده است.

از سوی دیگر، منابع خبری گزارش دادند در درگیری‌های اخیر میان حوثی‌ها و سلفی‌ها شمال یمن روز سه‌شنبه دستکم 13 تن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N88518