راسموسن و لاوروف احتمال همکاری روسیه - ناتو در خصوص سوریه را بررسی کردند

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه و دبیرکل ناتو درباره احتمال همکاری روسیه و ناتو در ماموریت مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در خصوص انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه در بروکسل با یکدیگر مذاکره کردند.

وزیر امور خارجه روسیه و دبیرکل ناتو درباره احتمال همکاری روسیه و ناتو در ماموریت مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در خصوص انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه در بروکسل با یکدیگر مذاکره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، وزارت امور خارجه روسیه در پیامی بر روی وب سایت رسمی خود نوشت: در این مذاکرات در مورد مسائلی مربوط به امور بین‌الملل از جمله احتمال همکاری ناتو و روسیه با ماموریت مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در خصوص انهدام تسیلحات شیمیایی سوریه به منظور اجرای قطعنامه 2118 شورای امنیت تبادل نظر شده است.

پس از مذاکرات روز سه شنبه میان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو در بروکسل، وزارت امور خارجه روسیه در گزارشی گفت: در این مذاکرات در مورد مشکلات و توسعه احتمالی روابط ناتو - روسیه بحث شده است.

لاوروف بر لزوم اجرای تصمیمات مشترک درمورد ایجاد فضای اشتراکی برای صلح، امنیت و ثبات در منطقه اروپا آمریکا تاکید کرد.

در این گزارش آمده است: هر دو طرف به اهمیت اجرای اصول و قوانین برابر واقعی وامنیت انفرادی که در اسناد و مدارک تاسیس شورای روسیه و ناتو اعلام و از سوی روسای کشورها تصویب شده، اشاره کردند.

آن‌ها آمادگی‌های خود را برای ادامه جست‌وجو برای دستیابی به راه‌حل‌هایی در مورد مشکلات دفاع موشکی، ایجاد اعتماد و قابلیت پیش بینی در امور سیاسی ارتش و تضمین رشد دائمی همکاری‌ها و واکنش به خطرات و تهدیدهای امنیتی مشترک، تروریسم، دزدی دریایی، فجایع طبیعی و مصنوعی و همچنین افغانستان اعلام کردند.

در ادامه این گزارش آمده است: راسموسن و لاوروف درباره امور ضروری جهانی از جمله احتمال کمک به ماموریت‌ مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه به منظور اجرای قطعنامه 2118 شورای امنیت تبادل نظر کردند.

راسموسن گفت: با پیشنهاد لاوروف برای تامل درباره امکان حمایت از ماموریت مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در زمینه انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه موافقم. مذاکره با لاوروف بسیار سازنده بود. ما در این نشست درباره تمامی موضوعات مربوط به همکاری شورای روسیه و ناتو گفت‌وگو کردیم. بسیار مهم است که به مذاکرات سیاسی عالی رتبه شورای روسیه ناتو در حوزه‌هایی که اتفاق نظر یا اختلاف نظر داریم، ادامه دهیم.

انتهای پیام

کد N88515