آیت‌الله مکارم‌شیرازی: جان کری عبد ذلیل اسرائیل است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با هشدار به اظهارات گستاخانه و مضحک مقامات آمریکایی گفت: تهدیدهای مضحک غربی‌ها موجب دوری و تنفر بیشتر ملت ایران از آنها می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به اظهارات اخیر جان کری وزیرامور خارجه آمریکا اظهار کرد: وزیر خارجه آمریکا با بیانات تنفر آمیز، زشت و پر از تهدید علیه ایران، موجب ناراحتی خیلی‌ها از این ادبیات گستاخانه او شده است.

وی با بیان این‌که «وزیرخارجه آمریکا با ادبیات زشت و تنفر آمیزش، موجب شده تا ملت‌ها از او بدشان بیاید» بیان کرد: انسان تعجب می‌کند، کسی را وزیر امور خارجه کشوری کردند که بلد نیست صحبت کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که «جان کری، عبد ذلیل اسرائیل شده است» گفت: وزیر خارجه آمریکا در سخنانش می‌گوید با امضای توافق‌نامه، جهان امن شده است، در صورتی که منشأ همه ناامنی‌های دنیا از جمله مصر، لبنان، سوریه، عراق، پاکستان و افغانستان آمریکا و اسرائیل است.

وی با اشاره به نشست «ژنو2 سوریه» افزود: شما به جای این که 30 کشور را برای تعیین تکلیف سوریه دعوت کنید، اجازه دهید مردم سوریه خود سرنوشت کشورشان را مشخص کنند و این کارهای شما مضحک است.

این مرجع تقلید با تشبیه «جان کری» به بچه‌ای لجوج اظهار کرد: وزیر خارجه آمریکا مانند بچه‌ای لجوج است که از پدر مادر خود چیزی می‌خواهد و شرط می‌کند اگر ندهید تمام شیشه‌های خانه را می‌شکنم؛ و با لجبازی‌های خود هرروز، سخن از گزینه‌های روی میز به میان می‌آورد.

وی با بیان این‌که «تهدیدهای مضحک غربیان موجب دوری و تنفر ملت ایران می‌شود» تاکید کرد: ادبیات مورد استفاده آمریکایی‌ها، موجب دور شدن ما از شما می‌شود، شما از سویی می‌خواهید به ما نزدیک شوید، اگر مختصر روانشناسی می‌دانستید می‌فهمیدید این ادبیات موجب دوری کشور و ملت ما از شما می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در توافقات هسته‌ای اگر تهدید نباشد شاید در عین حفظ کیان، استقلال و عزت در مسائلی به توافق برسیم؛ مشروط بر این که غربی‌ها با حرف‌هایشان موجب جدایی بیشتر نشوند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان روایت مَنِ اتَّقیَ اللهَ یُتَّقی، وَمَنْ أطاعَ اللّهَ یُطاعُ، وَ مَنْ أطاعَ الْخالِقَ لَمْ یُبالِ سَخَطَ الْمَخْلُوقینَ، وَمَنْ أسْخَطَ الْخالِقَ فَقَمِنٌ أنْ یَحِلَّ بِهِ سَخَطُ الْمَخْلُوقینَ اظهار کرد: امام هادی (ع) می‌فرماید؛ کسی که تقوی الهی را رعایت نماید و مطیع احکام و مقرّرات الهی باشد، دیگران مطیع او می‌شوند و هر شخصی که اطاعت از خالق نماید، باکی از دشمنی و عداوت انسان‌ها نخواهد داشت؛ و چنانچه خدای متعال را با معصیت و نافرمانی خود به غضب درآورد، پس سزاوار است مورد خشم و دشمنی انسان‌ها قرار گیرد. کسی که تقوای الهی را حفظ کند خداوند او را حفظ خواهد کرد و اگر طاعت خداوند را داشته باشد محبوب خواهد بود.

وی افزود: کسانی که مومن، درستکار و پاکدامن باشند، در بین مردم محبوبیت پیدا خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N88503