موافق کلیات بودجه93

نماینده قوچان:تقدیم لایحه بودجه در موعد قانونی از سوی دولت قابل تقدیر است

نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تقدیم لایحه‌ بودجه در زمان قانونی از سوی دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است و طلیعه‌ای مثبت برای ادامه راه است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی شوشتری که به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 93 کل کشور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد : در چند سال اخیر لوایح بودجه همواره در بلاتکلیفی بوده و در دقایق پایانی تنظیم می‌شد و کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق فرصت آنالیز و پردازش داده‌های ریز و مفصل آماری را به نحو شایسته پیدا نمی‌کرد. اما امسال لایحه بودجه به موقع تنظیم و تقدیم مجلس شد.

وی افزود: براساس مطالعات صورت گرفته معدل و میانگین تخصیص و جذب بودجه‌های عمرانی در دو سال گذشته از روند نزولی برخوردار بوده و به کمترین میزان در سال‌های مورد مطالعه رسیده است. اما در لایحه بودجه سال آینده دولت نگاه ویژه‌ای بخش اعتبارات تملک دارایی داشته و معنا و مفهوم این گذاره این است که در سال آینده شاهد تخصیص مناسب در پروژه‌های عمرانی خواهیم بود و این کار در پهنه استان‌های 31 گانه کشور منجر به فعال شدن کارگاه‌ها خواهد شد.

وی با بیان این که در توزیع بودجه برای طرح‌های عمرانی عدالت رعایت شده است، گفت: نگاهی به کلیت بودجه و بندهای مندرج در آن حکایت از اجرای عدالت اجمالی و نسبی در توزیع جغرافیایی طرح‌های عمرانی دارد و دولت در توزیع طرح‌های عمرانی از بعد آمایش و مدیریت محیطی به مفاد مندرج در اصل 48 قانون اساسی عمل نموده است.

وی افزود: با نگاهی به اعداد و ارقام مندرج در جداول نقدینگی از سال 84 تا سال 92 که توسط بانک مرکزی اعلام شده است مشخص می‌شود که حجم نقدینگی در طی سال‌های مذکور از 70 هزار میلیارد تومان در سال 84 به عدد 500 هزار میلیارد تومان در سال 92 ارتقاء و جهش یافته است و متاسفانه سیاست‌های مالی و پولی در سال‌های 84 تا 92 بیانگر عدم توجه دولت به مقوله راهبری حجم نقدینگی کشور بوده است اما یکی از نقاط قوت لایحه بودجه 93 این است که لایحه بودجه در گام اول با اتخاذ سیاست انقباضی سعی دارد رشد نقدینگی را مهار و در گام بعدی نقدینگی موجود را در چارچوب و ساز و کارهای قانونی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری هدایت نماید.

نماینده قوچان با اشاره به سند چشم‌انداز بیست ساله 1404 و برنامه پنجم توسعه گفت: براساس این اسناد رشد تولید ناخالص داخلی به میزان 8 درصد در سال پیش بینی شده است و قرار بود طی سال‌های گذشته با صرف هزینه کرد 82 میلیارد دلار بتوانیم رشد اقتصادی 8 درصد و تورم و بیکاری تک رقمی داشته باشیم، لایحه بودجه سال 93 ارتباط وثیقی با اسناد بالادستی دارد و در آن و با مداقه در تبصره‌ها و ماده واحده‌های آن مطالعه کننده را به این جمع بندی می‌رساند که دولت می‌خواهد با ساختار این بودجه و با فاصله‌گیری تدریجی از رشد منفی 5.8 در سال 92 به سمت و سوی عدد شاخص اسناد بالادستی حرکت می‌کند.

وی افزود: اقتصاد ایران در سال‌های اخیر در باشگاه کشورهای دو رقمی در نرخ تورم قرار داشته اما دولت تدبیر و امید با عنایت به ظرفیت‌های درونی که همواره مورد تاکید رهبری بوده و با مدیریت بهینه منابع می‌خواهد در لایحه بودجه 93 به مقدمات دستیابی به عدد شاخص اسناد بالادستی دست یابد و شخص رئیس‌جمهور سعی دارد با گشایش و اتخاذ رویکرد دیپلماسی تعامل سازنده نسبت به آزادسازی ظرفیت‌های اقتصادی اقدام نماید تا منابع و مصارف در بودجه سال جاری به نقطه بهینه و تعادل و واقعی برسد.

شوشتری در پایان خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از اعضای کمیسیون تلفیق و مخصوصا ریاست این کمیسیون و نمایندگان استدعا دارم با توجه و درک عمیق شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی فراروی به لایحه بودجه 93 که اولین بودجه دولت یازدهم است رای مثبت بدهند.

انتهای پیام

کد N88500