شوشتری: مهم ترین ویژگی لایحه بودجه حرکت در مسیر اسناد بالادستی است

شوشتری,بودجه 93

تهران - ایرنا - عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اعداد و ارقام مندرج در لایحه بودجه نشان می دهد که دولت می خواهد با فاصله گیری تدریجی از رشد منفی اقتصادی به سمت اهداف مندرج در اسناد بالادستی حرکت کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «هادی شوشتری» در موافقت با کلیات لایحه بودجه 93 گفت: دولت تدبیر و امید با التزام به عمل به وعده های خود لایحه بودجه را جهت طی تشریفات قانونی به موقع تنظیم و تقدیم مجلس کرد و از این جهت باید به رییس جمهوری دست مریزاد گفت.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر بودجه در دقایق پایانی تنظیم می شد و در کمیسیون ها و مجلس فرصت آنالیز اعداد و ارقام و داده ها را پیدا نمی کردند در حالی که امسال لایحه به موقع تقدیم شد و این از ویژگی های مثبت لایحه بودجه 93 است که تکلیف بخش های دولتی و بنگاه های خصوصی را روشن می کند.** استفاده از ظرفیت های نظام پیمانکاری و فنی کشور

نماینده مردم قوچان در مجلس ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده طی سال های 76 تا 92 میانگین تخصیص و جذب بودجه عمرانی روند کاهشی داشته در حالی که در بودجه 93 دولت نگاه ویژه ای به اعتبارات عمرانی داشته و شاهد تخصیص مناسب منابع به پروژه های عمرانی خواهیم بود که این نشان دهنده فعال شدن کارگاه ها و استفاده از ظرفیت های نظام پیمانکاری و فنی و اجرایی در استان های سی و یک گانه کشور است.

شوشتری افزود: نگاهی گذرا به عناوین پروژه های عمرانی قید شده در لایحه بودجه نشان می دهد در توزیع این پروژه ها از دید آمایش مدیریت محیطی به اصل 48 قانون اساسی عمل شده و از این حیث تعادل و توازن منطقه ای که از مولفه های توسعه پایدار است در لایحه بودجه 93 رعایت شده است.** مهار نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه از افزایش حجم نقدینگی کشور از 70 هزار میلیارد تومان در سال 84 به 500 هزار میلیارد تومان در سال 92 خبر داد و افزود: متاسفانه سیاست های مالی و پولی دولت طی سال های 84 تا 92 بیانگر عدم توجه دولت به مقوله راهبری حجم نقدینگی کشور بوده است.

وی ادامه داد: لایحه بودجه 93 در گام اول با اتخاذ سیاست انقباضی به دنبال رشد نقدینگی است و در گام بعد در چارچوب قانونی آن را به سمت تولید و سرمایه گذاری سوق می دهد.

شوشتری اضافه کرد: براساس سند چشم انداز بیست ساله به برنامه پنجم توسعه نرخ رشد اقتصادی باید به 8 درصد برسد که این رقم باید با هزینه هشتاد میلیارد دلاری محقق می شد در حالی که طی سال های 84 تا 92 به جای 82 میلیارد دلار بالغ بر 450 میلیارد دلار هزینه شده که از نظر رشد اقتصادی، تورم و بیکاری نتایج پیش بینی شده محقق نشد.

نماینده مردم قوچان ادامه داد: در طول دولت های نهم و دهم به ویژه در سال های اخیر نرخ رشد اقتصادی منفی بوده و نرخ تورم و بیکاری دو رقمی شده و امروز ایران در میان 175 کشور در باشگاه کشورهایی قرار دارد که تورم آنها دو رقمی است و براساس آمارهای سال 2011 تنها 26 کشور نرخ تورم دو رقمی داشته اند.

وی افزود: دولت تدبیر و امید با عنایت به ظرفیت های درونی و مدیریت بیرونی منابع مقدمات دستیابی به اعداد و شاخص های مندرج در اسناد بالادستی را هدف گذاری کرده و سعی دارد با آزادسازی ظرفیت های اقتصادی در منابع و مصارف تعادل ایجاد کند.

به گفته وی اهداف پیش بینی شده در بخش انرژی و نفت زمانی محقق می شود که بخش سیاسی دولت و دستگاه سیاست خارجی ظرفیت های اقتصادی را آزاد کند که به لطف خدا این هم در حال انجام شدن است.

وی در پایان گفت: واقعی بودن جداول، منابع و مصارف از وجوه مثبت لایحه بودجه 93 است و از نمایندگان استدعا دارم با درک شرایط ملی و منطقه ای فرارو به لایحه بودجه 93 رای مثبت دهند.

سیام(3)**2021**9132 ** 1418
کد N88497