روابط عربستان با آمریکا بر سر دوراهی واقع بینی و تخاصم

نیویورک

نیویورک، ایرنا- از هنگام توافق هسته ای ژنو میان ایران و گروه 1+5 و واکنش خشمگینانه حکومت عربستان به آن، آینده روابط راهبردی واشنگتن و ریاض به موضوعی داغ در محافل سیاسی و رسانه های آمریکا تبدیل شده است.

روابط راهبردی واشنگتن- ریاض که دهه های طولانی بر حفظ امنیت عرضه جهانی نفت و همکاری در راستای مبارزه با دشمنان مشترک دوران جنگ سرد مانند پان عربیسم ناصر، جریان های چپگرا و مارکسیستی در جهان عرب و همچنین مهار نفوذ روسیه شوروی و ایران پس از انقلاب بنا شده بود، در معرض توفان تحولات برق آسای منطقه خاورمیانه قرار گرفته است.

ناظران سیاسی در آمریکا بر این باور هستند که تنش کاخ سفید با رژیم حاکم بر عربستان فراتر از بحث توافق هسته ای ژنو بوده و سایه اختلاف های دو طرف اکنون بر دیگر پرونده های حساس منطقه سنگینی می کند.

در درجه نخست پشتیبانی حاکمیت عربستان و جریان های پرنفوذ مذهبی در داخل آن کشور از گروه های افراطی در جهان اسلام به مساله ای نگران کننده برای واشنگتن تبدیل شده است.

تحلیلگران آمریکایی در گوشه و کنار می گویند که ریاض از تروریسم و افراط به عنوان یک ابزار سیاست خارجی بهره برداری کرده و آن را وسیله ای برای پیشبرد اهدافش از پاکستان تا سواحل مدیترانه در لبنان قرار داده است که این مساله پیامدهای خطرناکی برای امنیت ملی آمریکا می تواند داشته باشد.

در مساله سوریه نیز که از هنگام توافق آمریکا و روسیه بر سر نابودی جنگ افزار شیمیایی آن کشور که خشم شدید آل سعود را در پی داشت، اختلاف نظرها میان آمریکا و عربستان بالا گرفته است، به گونه ای که مقام های سعودی از هیچ فرصتی برای ملامت کردن دولت اوباما از خلف وعده درباره حمله نظامی به سوریه و سرنگونی حکومت بشار اسد فروگذار نمی کنند.

اما اختلاف های دو طرف به همینجا ختم نمی شود.

عراق، به گفته تحلیلگران در آمریکا، در حال تبدیل شدن به نقطه تازه تضاد میان واشنگتن و عربستان است.

از هنگام آغاز بحران در استان الانبار عراق که به سقوط کامل این منطقه در دستان القاعده و گروه های افراطی فعال در خاک سوریه و عراق انجامیده، اختلاف نظر میان کاخ سفید و سعودی ها بر سر وضع عراق شدت گرفته است.

به باور آمریکایی ها عربستان که دولت نوری مالکی را متحد ایران و سوریه می داند در خشونت های عراق نقشی فعال ایفا می کند.

هدف حکومت عربستان از حمایت از گروه های افراطی و گسترش خشونت ها، بی ثبات کردن دولت مالکی و جلوگیری از استقرار کامل حکومتی نزدیک به ایران در عراق بوده است.

در حالی که ریاض از شورشیان افراطی علیه دولت مالکی حمایت می کند، آمریکا جنگ افزار نظامی در اختیار دولت عراق قرار داده است که در نظر عربستان چیزی جز کمک به دولتی حامی ایران و سوریه نمی باشد.

تحلیلگران در آمریکا تاکید می کنند که تنش های جاری میان ریاض و واشنگتن به معنای فروپاشی روابط سنتی دو کشور نبوده و دولت آمریکا به هیچ وجه درصدد از دست دادن عربستان به عنوان یک کشور تاثیرگذار در بازار جهانی نفت و خاورمیانه نیست.

با این وجود، آن ها تاکید می کنند که نگرانی و ناخرسندی از سیاست های حکومت عربستان و پیامدهای آن برای منافع و امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید فزاینده است.

به گفته ناظران، دولت آمریکا بر این عقیده است که با حکومت عربستان در حد امکان همراهی نشان داده و با این حال خاندان سعودی که نفوذ ایران خواب را از چشمانشان ربوده است، از آمریکا می خواهند هزینه مقابله با ایران را از سوریه تا عراق به جان خریده و برای حفظ موقعیت ریاض در منطقه با جمهوری اسلامی و متحدانش قاطعانه برخورد نماید.

آمریکا تاکنون با دخالت نظامی حکومت عربستان در بحرین برای سرکوب اعتراض های آن کشور و همچنین کودتا علیه دولت محمد مرسی و کنار گذاشتن اخوان المسلمین در مصر از عرصه سیاسی که از پشتیبانی مستقیم عربستان برخوردار بود همراهمی نشان داده است.

بنابراین کاخ سفید انتقادهای علنی ریاض در خصوص ایران و سوریه و اقدام حیرت انگیز آن در عدم قبول عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد را عجیب و توقعی بیش از اندازه از جانب آل سعود می داند.

با این حال به گفته تحلیلگران در آمریکا، دولت این کشور به خوبی می داند که حکومت عربستان که با بحران سیاسی عمیق داخلی روبروست، گزینه ای جز چتر حمایت سیاسی و امنیتی آمریکا برای حفظ جایگاه خود در منطقه ندارد و انتقادهای لفظی ریاض از آمریکا ترجمان عملی چندانی نخواهد داشت.

از این رو به نظر می رسد واقع بینی تنها گزینه پیش روی حکومت عربستان باشد که با درک حد و جایگاه واقعی خود در منطقه از موضعی عقلانی واقعیت های تازه خاورمیانه را به رسمیت شناخته و بیش از این در مسیر تنش با متحد راهبردی خود حرکت نکند.

اروپام 2251**1908** 1337
کد N88282