آمریکا خواهان حل بحران سوریه نیست/

تاکید اوباما بر ادامه کمکهای تسلیحاتی به گروههای مسلح در سوریه

آفریقا و خاورمیانه

رئیس جمهوری آمریکا در پیام سالانه خود به کنگره اعلام کرد که واشنگتن به کمک تسلیحاتی مخالفان سوری ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پیام سالانه خود به کنگره اعلام کرد: ما به حمایت از مخالفان میانه رو در سوریه که با گروه های تروریستی و اقدامات آنها مخالف هستند، ادامه خواهیم داد.

وی با بیان این مطلب افزود: سلاح های شیمیایی سوریه با تلاش های دیپلماتیک (تلاش هایی که با تهدید به خشونت همراه است) در حال نابودی است. ما به همکاری با جامعه جهانی برای دستیابی شهروندان سوری به آینده ای که لایق آن هستند ادامه می دهیم!

اوباما خاطرنشان کرد: آمریکا از طرح نابودی سلاح های شیمیایی سوریه که از سوی روسیه مطرح شد حمایت می کند. بنا بر اعلام منابع آمریکایی و اروپایی، سلاح هایی که در اختیار مخالفان قرار خواهد گرفت به گروه هایی که در جنوب سوریه فعالیت می کنند خواهد رسید و این سلاح ها شامل سلاح های سبک و موشک های ضد زرهی است و شامل سامانه دفاع موشکی نخواهد بود.

کنگره آمریکا با ارسال سلاح های سبک به مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو تا آخر سال مالی جاری (30 سپتامبر) موافقت کرده است. مقامات آمریکایی پیش از این اعلام کردند که واشنگتن پس از تعلیق یک ماهه کمک های خود را به مخالفان سوری از سر گرفت. این اقدام پس از آن آغاز شد که افراد مسلح افراطی بر انبارهای سلاح وابسته به ارتش آزاد در شمال سوریه سیطره پیدا کردند.

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا برای کمک تسلیحاتی به مخالفان به اصطلاح میانه رو در حالی بیان می شود که نشست ژنو 2 برای حل بحران سوریه همچنان در حال برگزاری است و به عقیده دولت سوریه و کشورهایی که خواهان حل این بحران هستند، توقف خشونت و کمک مالی و تسلیحاتی به مخالفان سوری باید اولویت هر ابتکار عملی برای حل بحران سوریه باشد.