اعتراض رئیس سابق کمیسون تلفیق در صحن علنی مجلس/ از بررسی لایحه بودجه جلوگیری کنید

مجلس

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در اعتراض به بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی پیش از اتمام بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق گفت: جداول و بندهایی از لایحه بودجه هنوز در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار نگرفته و قبل از تصویب اعداد و ارقام لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق این گزارش در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، بنابراین گزارش موجود گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

رضا عبداللهی عضو کمیسیون تلفیق که ریاست این کمیسیون را در هفت سال گذشته بر عهده داشته است با اعلام تذکری نسبت به بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس پیش از نهایی شدن گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص این لایحه اعتراض کرد.

وی گفت: بر اساس آیین نامه کمیسیون تلفیق موظف بود ظرف 15 روز گزارش خود را از لایحه بودجه به مجلس ارایه دهد که بر اساس آیین نامه این مدت دو هفته تمدید شد و هنوز کار کمیسیون تلفیق به پایان نرسیده است.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه دیشب اعضای کمیسیون تلفیق تعدادی از نمایندگان پیشنهادات خود را ارایه دادند اما جلسه از نصاب افتاد و تعطیل شد.

عبداللهی تصریح کرد: هنوز نمایندگان در تبصره های الحاقی در حال ارایه پیشنهاد هستند بنابراین گزارش چاپ شده که در صحن علنی در حال بررسی است گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه نیست.

عضو کمیسیون تلفیق با تاکید بر اینکه این کمیسیون هنوز گزارش خود را به صحن علنی ارایه نداده چون کارش به پایان نرسیده است گفت: اعداد و ارقام ماده واحده لایحه بودجه باید به رای کمیسیون تلفیق گذاشته می شد که این کار انجام نشده و بدون اینکه کار کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه به اتمام برسد این لایحه در دستور کار صحن قرار گرفته است.

عبداللهی اظهار داشت: هنوز ردیف ها و جداول لایحه بوجه در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسیده است، قبل از توزیع گزارش کمیسیون تلفیق باید این گزارش به رای اعضای کمیسیون گذاشته می شد.

وی از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خواست از ادامه بررسی کلیات لایحه بودجه در صحن علنی جلوگیری کرده و طرح دیگری را در دستور کار صحن علنی قرار دهند.

عضو کمیسیون تلفیق گفت: شما باید از آقای مصباحی مقدم گزارش بگیرید که اگر گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه نهایی شده دیگر نباید جلسه تلفیق ادامه داشته باشد و اگر نهایی نشده بررسی لایحه بودجه در صحن علنی باید متوقف شود.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: مسایل و مشکلاتتان را در کمیسیون تلفیق مطرح و حل کنید. ما در صحن علنی نمی توانیم مشکلات کمیسیون تلفیق را حل کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گاهی در زمان ریاست شما در کمیسیون تلفیق نیز برخی مواد می ماند و تلفیق مجدداً ارایه می داد شما هم گاهی روزهای آخر بررسی لایحه بودجه در صحن علنی بند یا ماده ای را می آوردید و ما بررسی می کردیم.

وی ادامه داد: در زمان های مختلف وقتی با ضیق وقت روبرو بودیم لایحه بودجه را همزمان در کمیسیون تلفیق و صحن علنی بررسی می کردیم.

لاریجانی تاکید کرد: بر اساس آیین نامه داخلی بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق نیز مدت زمان مشخصی دارد، می توان اصلاحیه هایی را به لایحه بودجه اضافه کرد.

وی گفت: حالا که دولت لایحه بودجه را سر وقت به مجلس ارایه داده مجلس نیز باید سر وقت این لایحه را بررسی کند.

به گزارش مهر، لایحه بودجه در مهلت قانونی خود از سوی دولت به مجلس ارایه شد. گرچه نمایندگان منتقد دولت معتقد بودند این لایحه بدون تبصره هدفمندی کامل نیست و دولت در حقیقت این لایحه را ناقص ارائه کرده است. دولت در هفته های بعد تبصره هدفمندی را به این لایحه افزود. طبق اعلام علی لاریجانی رئیس مجلس تاریخ رسمی کار کمیسیون تلفیق 9 دی بوده است وکلای ملت 15روز برای رسیدگی وقت داشتند و 23 دی زمانشان به پایان رسید. بنا به تقاضای کمیسیون و طبق آیین نامه داخلی مجلس این مهلت دوهفته قابل تمدید بود که آن نیز 7 دیماه پایان یافت .

در جلسه ارایه لایحه بودجه لاریجانی ابراز امیدواری کرد که بررسی این لایحه تا 22 بهمن در مجلس به پایان برسد. در حال حاضر نیز به دلیل مناسبت های ملی دهه فجر و آغاز به کار اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی که اواخر بهمن ماه در تهران برگزار می شود مجلس سعی دارد هرچه زودتر بررسی لایحه بودجه را به اتمام برساند.

در جلسه دیروز نیز تعداد زیادی از نمایندگان به بررسی زودهنگام لایحه بودجه در مجلس اعتراض کردند، آنها معتقد بودند لایحه بودجه باید مدت زمان بیشتری در کمیسیون تلفیق بررسی شود.