کره جنوبی دو نیروگاه جدید هسته ای احداث می کند

نیروگاه,احداث

تهران-ایرنا- دولت کره جنوبی روز چهارشنبه یک طرح 7 میلیارد دلاری را برای احداث دو نیروگاه جدید هسته ای دراین کشور مورد تایید قرارداد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سئول، این طرح درحالی مورد تایید قرار گرفته است که درپی وقوع فاجعه در نیروگاه ˈفوکوشیماˈ ژاپن در سال 2011 میلادی و نگرانی ها درمورد ایمنی نیروگاه های هسته ای، کره جنوبی اقدام به تعطیل کردن شماری از نیروگاه ها دراین کشور و اتخاذ سیاستی مبنی بر کاهش وابستگی به نیروی هسته ای کرده بود.

بااین حال، پیامدهای ناشی از تعطیلی نیروگاه های هسته ای نظیر خطر خاموشی های گسترده موجب شد تا کره جنوبی از مواضع قبلی مطرح شده دراین کشور مبنی برکاهش وابستگی به نیروی هسته ای و اتکا به سایر منابع برای تامین انرژی عدول کرده و طرح جدیدی را برای احداث دو نیروگاه هسته ای مورد تایید قراردهد.

این گزارش حاکی است تایید احداث نیروگاه جدید درکره جنوبی همچنین موجب ترویج صنعت نیروی هسته ای این کشور خواهد شد که کماکان درصدد است تا مهارت های خود را دراین زمینه به بازارجهانی که درسلطه فرانسه، آمریکا و روسیه قراردارد، صادر کند.

کره جنوبی که در رده پنجم کشورهای تولید کننده انرژی هسته ای جهان قراردارد، بخش عمده ای از صنایع هسته ای دراین کشور را ازطریق شرکت دولتی ˈانرژی الکتریکی کره (کبکو)ˈ احداث کرده و راکتورهایش را توسط این شرکت اداره می کند.

کره جنوبی دارای 23 راکتور هسته ای است که حدود یک سوم برق این کشور را تولید می کند و هرگونه اقدامی برای کنارگذاردن نیروی هسته ای دراین کشور به معنای هزینه کردن میلیون ها دلار برای واردات سوخت فسیلی خواهد بود.

مترجمام**1450** 5981
کد N88151