/میزگرد پیرامون قطعنامه جهان علیه خشونت/

یک حقوقدان: بر اساس قطعنامه جهان علیه خشونت، صلح، نبودن جنگ نیست

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران گفت: صلح وضعیت مسالمت‌آمیزی است که انسان‌ها در سطح داخلی و بین‌المللی خطر جدی را احساس نکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهرام مستقیمی در میزگرد علمی "بررسی ابعاد پیوستگی قطعنامه جهان علیه خشونت با اسناد حقوقی بین‌المللی مربوط به حق بر صلح" که در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد اظهار کرد: قطعنامه جهان علیه خشونت بر کلمه حق بر صلح اشاره زیادی نداشته است.

وی با بیان این‌که واژه صلح در قطعنامه جهان علیه خشونت در 9 مورد بیان شده است، ادامه داد:در دو مورد صلح به صورت مسالمت آمیز آمده و در 7 مورد دیگر صلح به عنوان امنیت بین المللی مطرح شده است.قطعنامه جهان علیه خشونت نشان می‌دهد که صلح تنها نبودن جنگ نیست، بلکه موضوعی فراتر از نبودن جنگ است.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که اعمال خشونت در جامعه می‌تواند وضعیت اجتماعی را نابسامان کند، ادامه داد: این اعمال نابسامانی باعث می‌شود در جامعه درگیری داخلی پیش آید و پس از آن باید ابعاد آن را در سطح بین‌المللی جست‌وجو کرد.

مستقیمی تاکید کرد: ما باید تمامی زمینه هایی را که وضعیت صلح را به مخاطره می اندازد بررسی کنیم.

وی با بیان این‌که صلح امری یکپارچه است و باید شناخته شود، ادامه داد: در واقع حق بر صلح امری داخلی و بین‌الملی نیست و نمی‌توان زمانی که از صلح صحبت می‌کنیم، عوامل دیگر آن را نادیده بگیریم.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی با بیان این‌که توسل به زور،‌ وضعیت غیر مسالمت‌آمیز را در جامعه به وجود می‌آورد، گفت: زمانی که وضعیت خشونت پیش می‌آید ما حق این را داریم که در مقابل این زور بایستیم و با آن مقابله کنیم. بنابراین ما نمی‌توانیم به طور قطع توسل به زور را کنار بگذاریم و نمی‌توان مردم را وادار کرد که برای حفظ صلح از حیات بشری خود صرف نظر کنند و شاید به طور قطع می‌توان گفت که هیچ زمان نمی‌توان جنگ را کنار گذاشت.

مستقیمی تاکید کرد: صلح وضعیت مسالمت‌آمیزی است که انسان‌ها در سطح داخلی و بین‌المللی خطر جدی را احساس نکنند. در واقع صلح برای ملت‌ها به نوعی حق همبستگی را به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به قطعنامه جهان علیه خشونت با اسناد حقوق بین‌المللی که مربوط به حق بر صلح است، گفت: آنچه که وجود دارد مجموعه اسناد بین‌المللی است که در مجمع سازمان ملل شکل گرفته و فضایی را به وجود آورده که سلسله تعهداتی را به دنبال داشته و مبانی حقوقی است که هنوز شکل تعهد را به خود نگرفته است.

انتهای پیام

کد N88098