/میزگرد پیرامون قطعنامه جهان علیه خشونت/

یک استاد دانشگاه: مطالعات مربوط به صلح، مفهومی پیچیده دارد

یک عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی مطالعات مربوط به صلح را به هفت بخش از جمله مطالعات فلسفی، جامعه‌شناختی، مذهبی و دینی، روان‌شناختی، اقتصادی، بین‌المللی و حقوقی تقسیم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باقر انصاری در میزگرد علمی "بررسی ابعاد پیوستگی قطعنامه جهان علیه خشونت با اسناد حقوقی بین‌المللی مربوط به حق بر صلح" که در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، گفت: مطالبات راجع به صلح مفهومی پیچیده است و زمانی که می‌خواهیم از صلح صحبت کنیم، باید مشخص کنیم که در چه زمینه‌ای راجع به صلح می‌خواهیم بحث و گفت‌وگو داشته باشیم.

وی با بیان این‌که مطالعات در زمینه صلح به 7 بخش تقسیم می‌شود،تصریح کرد: مطالعات فلسفی، جامعه‌شناختی، مذهبی و دینی، روان‌شناختی، اقتصادی، بین‌المللی و حقوقی از جمله مطالعات مربوط به صلح است.

وی با بیان این‌که مطالعات حقوقی در زمینه صلح به سه دسته تقسیم می‌شود، گفت: در بررسی رابطه میان دولت‌ها از حقوق بین‌المللی و بشر و در بررسی رابطه بین افراد با دولت، از مطالعات کیفری و در حل و فصل اختلافات بین اشخاص از مطالعات مربوط به حقوق خصوصی استفاده می‌کنیم که همگی این موارد جزو دسته‌بندی صلح در زمینه حقوق است.

انصاری با بیان این‌که در زمینه مطالعات مربوط به صلح باید تکنیک مفهومی داشته باشیم، ادامه داد: سه اصطلاح مهم صلح، خشونت و امنیت در این زمینه وجود دارد.

این عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در اسناد مربوط به صلح جز در یک مورد به حق بر صلح اشاره نشده است و باید دید که آیا حق بر صلح در جامعه جهانی وجود دارد یا جامعه جهانی درصدد شناسایی این حق است.

وی تاکید کرد: تلاش‌های یونسکو، اعلامیه جهانی سال 1984 و تلاش‌هایی که از سال 2006 یعنی از زمانی که حقوق بشر شکل گرفت، جزو اسنادی می‌شوند که به حق بر صلح اشاره کرده‌اند.

انصاری تاکید کرد: ما درصدد شناسایی حق بر صلح در جهان هستیم و اعلامیه مربوط به حق بر صلح نیازمند فرهنگ خاصی است.

انتهای پیام

کد N88097