انگلیس تعداد اندکی از آوارگان سوری را می پذیرد

سوریه

لندن - ایرنا - دولت انگلیس پس از هفته ها مقاومت در برابر درخواست سازمان ملل، نهادهای حقوق بشری و برخی از احزاب سیاسی این کشور، سرانجام با پذیرش تعداد اندکی از آوارگان سوری موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، ˈنیک کلگˈ معاون نخست وزیر انگلیس سه شنبه اعلام کرد که دولت این کشور با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل توافق کرده است که به تعدادی از آوارگان ˈبسیار آسیب پذیرˈ سوریه نظیر زنان و کودکان اسکان دهد.

تعداد آوارگانی که قرار است در انگلیس پذیرفته شوند، اعلام نشده است ولی اکثر منابع خبری گزارش داده اند که تعداد این افراد احتمالا حدود 500 نفر خواهد بود.

معاون نخست وزیر انگلیس تاکید کرد: اقامت آوارگان سوری در انگلیس موقت خواهد بود.

دولت انگلیس که یکی از حامیان اصلی گروههای مسلح مخالف دولت بشار اسد می باشد، تاکنون هیچ یک از آوارگان سوری را نپذیرفته است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اخیرا سهمیه ای را برای پذیرش آوارگان سوری توسط کشورهای غربی اعلام کرده و خواستار اسکان مجموعا 30 هزار نفر از آوارگان سوری در این کشورها شده بود اما دولت انگلیس با وجود موافقت با پذیرش تعداد اندکی از آوارگان تاکید کرده است که به طرح سهمیه بندی سازمان ملل نخواهد پیوست.

به گفته مقامات انگلیسی، برنامه اصلی این کشور کمک به آوارگان در اردوگاه های کشورهای همسایه سوریه است.

نیک کلگ در این باره گفت: انگلیس با اختصاص 600 میلیون پوند، دومین کشور تامین کننده کمک برای آوارگان سوری است.

ˈترزا میˈ وزیر کشور انگلیس قرار است فردا (چهارشنبه) جزییات برنامه دولت برای پذیرش آوارگان سوری را در پارلمان این کشور تشریح کند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش با انتشار گزارشی درباره وضعیت آوارگان سوری، از کشورهای اروپایی و از جمله انگلیس به خاطر عدم پذیرش و اسکان این آوارگان، بشدت انتقاد کرد.

در این گزارش که با عنوان ˈبحران آوارگان سوری؛ یک ناکامی بین المللیˈ منتشر شد، آمده است: رهبران اروپایی به دلیل عدم پذیرش آوارگان سوری و یا اعلام آمادگی برای پذیرش تعداد بسیار اندکی از آنان، باید سر خود را به نشانه شرمساری پایین بیندازند.

عفو بین الملل در گزارش خود اعلام کرده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا فقط آمادگی خود را برای پذیرش حدود 12 هزار نفر از آوارگان بشدت آسیب پذیر سوریه اعلام کرده اند که در واقع نیم درصد کل آوارگان سوری را در بر می گیرد.

این سازمان مستقر در لندن افزوده است: اتحادیه اروپا به شکل نکبت باری در ایفای نقش خود برای فراهم کردن سرپناه امن برای آوارگانی که همه چیز خود را از دست داده اند، ناکام شده است.

اروپام**345
کد N87780