شیخ عطار : در بین غربی ها رابطه ایران و آلمان کم حاشیه و کم خطر است

رابطه ایران و آلمان

تهران – ایرنا- سفیر ایران در آلمان با بیان این که دولت های جدید دو کشور نسبت به گسترش روابط شان تمایل و پتانسیل دارند، گفت: در بین غربی ها، رابطه تهران و برلین کم حاشیه و کم خطر است.

به گزارش ایرنا، علیرضا شیخ عطار درباره دورنمای روابط ایران و آلمان افزود: نشانه های خوبی در این باره دیده شده و نسبت به این موضوع خوشبین هستم.

وی که این مطلب را در نشریه همشهری دیپلماتیک عنوان کرده است، ادامه داد: آلمان در گذشته نظرات استعماری نسبت به ایران نداشته و ذهنیت ایرانی ها نسبت به آلمان مثبت است چراکه بسیاری از زیر ساخت های اقتصادی ما محصول فعالیت های آلمانی ها است.

سفیر ایران در آلمان افزود: از سویی، آلمانی ها بشدت به فرهنگ ایران احترام می گذارند و در بین مهاجران حاضر در آلمان، ایرانی ها از احترام و جایگاه خوبی برخوردار هستند؛ البته آلمانی ها نسبت به دیگر اروپایی ها حضور بیشتری در ایران داشته اند.

شیخ عطار آلمانی ها را افرادی واقع گرا معرفی کرد و گفت: آنها پتانسیل های ایران را بخوبی می شناسند.

وی اضافه کرد: بر پایه تحول نسلی که ممکن است در آلمان ایجاد شود، تصور می کنم در آینده نه چندان دور، آلمان جزو کمک کنندگان به روند بهبود روابط ایران و غرب باشد.

وی درباره نقش آلمان در موضوع هسته ای ایران اظهار داشت: در بحث هسته ای حتی در دوره قبلی که چندان توافقاتی هم حاصل نمی شد، باز هم آلمانی ها تلاش می کردند درمذاکرات متعادل تر باشند واکنون حتی بیشتر این نقش را نشان می داندند.

سیام**7261**1449
کد N87644