ابراز نگرانی ناوی پیلای در خصوص خشونت‌های اخیر مصر

سازمان ملل متحد,مصر

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد تشدید خشونت‌ها طی روزهای اخیر در مصر ابراز نگرانی کرد و از دولت خواست تا در مورد این حوادث بررسی‌های لازم را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر در این باره گفت: پس از یکسری حملات تروریستی در مصر که شمار زیادی کشته و زخمی بر جای گذاشت روز یکشنبه شاهد کشته شدن حداقل 62 نفر در خشونت‌های پایتخت این کشور بوده‌ایم.

وی ادامه داد: من از تمام طرف‌های درگیر می‌خواهم که مانع از ادامه خشونت‌ها شوند. همچنین نیروهای امنیتی نیز موظفند به حق آزادی بیان و تجمعات احترام بگذارند. بسیار حائز اهمیت است که مقامات مصری به تعهدات بین‌المللی خود عمل و تضمین کنند تمام مردم مصر بتوانند بدون ترس از خشونت و بازداشت از حقوق خود مبنی بر برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان بهره ببرند.

وی تاکید کرد که معترضان باید ماهیت مسالمت آمیز بودن تجمعات خود را در این میان حفظ کنند.

کمیسیونر عالی حقوق بشر همچنین متذکر شد که تمام نیروهای امنیتی مصر باید با پیروی از استانداردهای بین‌المللی مصر و قوانین حقوق بشر، تنها در شرایط ضروری و به منظور حفظ امنیت شهروندان از ابزار اعمال فشار استفاده کنند.

وی در سخنانش علاوه بر این حملات خشونت بار معترضان علیه پلیس و نیروهای امنیتی را محکوم کرد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، خانم پیلای در سخنانش در مورد گزارشات بازداشت شمار زیادی از معترضان در مصر ابراز نگرانی کرد و از مقامات این کشور خواست تا طبق استانداردهای بین‌المللی این بازداشت شدگان را به جرمی مشخص و قابل قبول متهم و سپس در دادگاه عادلانه محاکمه کنند.

خانم پیلای از مقامات مصری خواست تا تحقیقاتی کامل‌ و عادلانه در خصوص کشتارهای اخیر در قاهره و دیگر شهرهای این کشور آغاز و نتیجه آن را در اختیار عموم قرار دهد.

وی در پایان محاکمه عاملان این خشونت‌ها را خواستار شد.

انتهای پیام

کد N87379