روزنامه نگار مسلمان روس:

لغو تحریم های ایران ، جبران حداقلی اشتباه های غرب است

ایران,تحریم ها

مسکو - ایرنا - ˈ نسیمه بوکووا ˈ معاون سردبیر مجله روسی مسلمانکا با اشاره به ادعاهای بی اساس برخی کشورهای غربی و آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران درچندسال اخیر گفت: لغو تحریم ها درباره ایران جبران حداقلی اشتباه های این کشورها است.

خانم بوکووا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد : ایران تمام تلاش های خود را در چندسال اخیر برای رفع نگرانی ها درباره برنامه هسته ای خود به عمل آورد.

وی افزود: همکاری های گسترده ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و اجازه یافتن بازرسان آژانس برای بازدیدهای کارشناسی از مراکز و سایت های هسته ای ایران گویای این واقعیت است که تهران در برنامه هسته ای خود پنهان کاری نکرد.

بوکووا گفت:جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر با سیاست ها و اعمال خود ثابت کرده ، عضو مسئولیت پذیر و متعهد ان.پی.تی است.

وی اضافه کرد: هیچ کشوری مانند ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نکرد و این تعامل سازنده می تواند الگویی برای همکاری های کشورهای دیگر با این سازمان بین المللی مسئول ارزیابی و کمک به برنامه های هسته ای باشد.

معاون سردبیر مجله روسی مسلمانکا با اشاره به هزاران نفر روز بازرسی های آژانس از مراکز هسته ای ایران و فیلمبرداری شبانه روزی از این مراکز اظهار داشت: همه اینها نشانگر یک واقعیت انکارناپذیر است و اینکه ایران به تعهداتی که برعهده گرفته بطور کامل پایبند است و به این صورت حسن نیت خود را در مساله هسته ای به جهانیان نشان می دهد.

خانم بوکووا با بیان این که ایران هیچ پاداشی برای این همکاری دریافت نکرده است، اظهار داشت: متاسفانه ما شاهد بودیم چگونه غرب در مساله هسته ای ادعاهای بی اساسی مطرح کرد که هیچ کدام اثبات نشدند.

روزنامه نگار روس گفت:درحال حاضر پس از امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و گروه 1+5 فرصت بی نظیری برای جبران این اشتباه پیش آمده است و براین اساس کشورهای غربی باید در مساله لغو تحریم ها علیه ایران کوشا باشند.

وی افزود: این مساله بیشتر به اتحادیه اروپا مربوط می شود که پیش از اعمال تحریم ها ،همکاری های گسترده ای با ایران داشت.

کارشناس روس بر ضرورت حذف تحریم ها از سیستم مناسبات بین المللی شد و گفت: این شیوه منسوخ شده است و در سیستم جدید باید بجای فشار و تهدید بر اعتماد کشورها به یکدیگر تکیه کرد.

معاون سردبیر مجله روسی افزود: اگر کشوری با کشور دیگر اختلاف می یابد باید برای حل و فصل آن به مذاکره روی بیاورد و اگر نمی تواند این اختلاف را حل کند نباید آن کشور را تحریم و به کشورهای دیگر برای پیوستن به تحریم، فشار وارد آورد.

وی گفت: این رویکرد بداخلاقی سیاسی است و هیچ کشوری نباید از آن به عنوان سیاست حکومتی استفاده کند.

کارشناس روس دورنمای همکاری ایران با کشورهای مختلف را روشن توصیف کرد و افزود: ایران با کشورهای غیرمتعهد روابط نزدیک دارد و این روابط و نیز مناسبات تهران با کشورهای اسلامی پایه و اساس همکاری گسترده بین المللی این کشور را تشکیل خواهد داد.

وی همچنین از روابط ایران و روسیه با عنوان مشارکت تنگاتنگ یاد کرد و اظهار داشت: روسیه برای توسعه همه جانبه روابط و بسط و گسترش همکاری با ایران در زمینه های مختلف آماده می شود و در سالهای آینده شاهد رشد مناسبات دو کشور دوست و همسایه خواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد با حل مساله تحریم ایران در ماههای اینده سطح همکاری های ایران و روسیه به سوی شاخص پیش از تحریم ها حرکت و روابط دو ملت نیز مستحکم تر شود.

خانم بوکووا گفت: ایران کشور بزرگ جهان اسلام است و ما با علاقه به این کشور می نگریم و از توسعه همکاری های ایران و روسیه حمایت می کنیم و امیدواریم پیوندهای دوستی و همکاری هر چه بیشتر محکم تر شود.

وی افزود: ایران با لغو تحریم ها با کشورهای مختلف روابط خود را توسعه خواهد داد و این روند در سالهای آینده موجب افزایش نقش و جایگاه ایران در معادلات منطقه ای و در سطح بین المللی به ویژه جهان اسلام خواهد شد.

اروپام/2242**518/1547
کد N87210