ظریف خبر داد:

سفر پوتین به تهران در آینده ای نزدیک/ رئیس مجلس به مسکو می رود

سیاست خارجی

ایگور ایوانوف وزیر امور خارجه سابق و دبیر اسبق شورای امنیت روسیه، با محمد جواد ظریف و وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه به ویژه در حوزه همکاری های مطالعاتی و تحقیقاتی، تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،محمد جواد ظریف در این دیدار، سفر مقامات عالی رتبه ایران و روسیه را گام مهمی در جهت توسعه روزافزون روابط راهبردی دو کشور قلمداد نمود و بر لزوم تداوم رایزنی ها بین مقامات دو کشور پیرامون مسائل مهم منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر اخیر خود به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور، ابراز امیدواری کرد: مناسبات جمهوری اسلامی ایران و روسیه به عنوان دو کشور همسایه، بیش از پیش و در سطح بالایی گسترش یابد.

ظریف همچنین ضمن اشاره به وجود ظرفیت های مختلف همکاری بین دو کشور به ویژه همکاری‌های مطالعاتی و تحقیقاتی، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران به منظور فراهم کردن زمینه‌های همکاری، با نگاه راهبردی به روابط دو کشور، تاکید و این روابط را در راستای مصالح و منافع دو کشور و نیز در خدمت به صلح و ثبات در عرصه منطقه ای و بین المللی دانست.

ظریف، با ابراز امیدواری نسبت به سفر رئیس جمهور روسیه به تهران در آینده ای نزدیک، به برنامه دیدار آتی لاریجانی از مسکو و گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور اشاره کرده و انجام این سفرها را گامی مهم و موثر در ارتقای سطح روابط دو کشور خواند.

ایگور ایوانوف نیز ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای اخیر و آغاز روند عادی سازی پرونده هسته ای ایران، اقدامات انجام شده از سوی ایران را گامی مهم در راستای ترسیم تصویر واقعی و مثبت ایران در جامعه بین الملل قلمداد کرد.

وی با اشاره به فعالیت های خود در امور مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه های راهبردی، ابراز امیدواری کرد: زمینه های لازم به منظور توسعه این همکاری ها بین اندیشمندان و پژوهشگران دو کشور فراهم شود.