روحانی در دیدار کوفی عنان:| 140519

ایران چیزی بیش از حقوق خود بر اساس مقررات NPT نمی‌خواهد

دولت

خشونت، افراط گرایی و تروریسم یکی از بزرگ‌ترین موضوعات در این منطقه است که به همراه بی‌عدالتی و عدم دموکراسی، تبعیض قومیتی و جنسیتی و فقدان نگاه درست به حقوق بشر با مداخلات خارجی در اثر حضور نیروهای بیگانه نگرانی‌های جامعه جهانی را برانگیخته است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران هیچ چیز بیش از حقوق خود براساس مقررات NPT نمی‌خواهد، گفت: تمام فعالیت‌های ما صلح‌آمیز بوده و صلح‌آمیز خواهد ماند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با گروه متنفذین به ریاست کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل ضمن ادای احترام به نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی و بنیان‌گذار گروه متنفذین با اشاره به اینکه افکار ماندلا و راه صلح جویانه او در جهان باقی خواهد ماند، گفت: بحران‌های منطقه‌ای ریشه در فقر فرهنگی، فقر اقتصادی، بی‌عدالتی، نبود دموکراسی و حضور نیروهای خارجی و دخالت آن‌ها دارد.

وی گفت: خشونت، افراط گرایی و تروریسم یکی از بزرگ‌ترین موضوعات در این منطقه است که به همراه بی‌عدالتی و عدم دموکراسی، تبعیض قومیتی و جنسیتی و فقدان نگاه درست به حقوق بشر با مداخلات خارجی در اثر حضور نیروهای بیگانه نگرانی‌های جامعه جهانی را برانگیخته است.

روحانی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم باید به ریشه‌ها پرداخت، ارائه پیشنهاد مقابله با خشونت و افراط گرایی در سازمان ملل را در همین راستا اعلام کرد و با اشاره به اینکه همه کشورهای جهان و آحاد متنفذین حوزه بین الملل باید برای اجرای این قطعنامه کمک کنند اظهار امیدواری نمود که مقابله با تروریسم و افراطی‌گری شکلی ساختاری به خود بگیرد.

وی با اشاره به اینکه جنگ و کشتار بی‌رحمانه در سوریه هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اظهار داشت: باید به صورت یکپارچه برای توقف جنگ و کشتار در سوریه متحد شویم. در این راستا مهم‌ترین گام توقف حمایت و جلوگیری از کمک و ارسال سلاح به گروه‌های تروریستی از سوی برخی کشورهای منطقه است. علاوه بر این مساله کمک‌های انسان دوستانه به مردم آن کشور در داخل و خارج سوریه می‌بایست مد نظر باشد.

رییس جمهور کشورمان در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ نیز اظهار داشت: تمام فعالیت‌های ما صلح آمیز بوده و صلح آمیز خواهد ماند.

وی افزود: ایران هیچ چیز بیش از حقوق خود براساس مقررات NPT نمی‌خواهد و چنانچه اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد این آمادگی برای رسیدن به توافق نهایی و حل و فصل جامع در کوتاه مدت وجود دارد.

در این دیدار کوفی عنان با اشاره به نقش تعیین کننده ایران در تحولات و امنیت منطقه اظهار داشت: جهان باید راه حلی سیاسی برای بحران سوریه پیدا کرده و کشتار را متوقف کند.

وی افزود: برای حل این موضوع باید شورای امنیت سازمان ملل و همسایگان سوریه به ویژه ایران نقش آفرینی کنند.

کوفی عنان اظهارداشت: ما از دیدگاه‌های جنابعالی در مورد سوریه و نحوه مشکلات آن کشور بسیار خرسندیم.

در این دیدار اعضای هیات متنفذین با ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود به سخنرانی رییس جمهور کشورمان در داووس پرداخته و اثرات بین المللی سخنان ایشان و نقش رییس جمهوری کشورمان در صحنه بین المللی را ستودند و اظهار داشتند: سخنان جنابعالی در داووس گروه ما را به یاد نلسون ماندلا بنیانگذار فقید گروه متنفذین انداخت.

کد N86886