روسیه و انگلیس به دنبال بهبود همکاری‌های نظامی

روزنامه دیلی تلگراف انگلیس گزارش داد، انگلیس و روسیه قصد بهبود همکاری‌های نظامی خود را دارند و وزرای دفاع دو کشور در تدارک برای امضای توافقی هستند تا به موجب آن صنایع تسلیحاتی دو کشور همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، به گفته منابع خبری در لندن و مسکو این توافق بسیار مهم شرکت‌های تسلیحاتی روسیه و انگلیس را قادر می‌سازد تا به تبادل اطلاعات پرداخته و هر کدام بتوانند از یکدیگر قطعات مورد نیاز را خریداری کنند.

به گفته این منابع خبری، این توافقنامه تکنولوژی‌هایی غیرمحرمانه را پوشش می‌دهد بنابراین بعید است که اجازه به همکاری در حوزه تجهیزات جنگی پیشرفته نظیر صنایع موشکی را به دو کشور دهد.

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفت: تلاش‌ها در زمینه انعقاد یک توافق همکاری فنی نظامی بین وزارت دفاع انگلیس و واحد فدرال همکاری‌های فنی نظامی روسیه که به شرکت‌های دفاعی انگلیس و روسیه چارچوب کاری برای همکاری در سطح غیرمحرمانه دهد، در جریان است.

کارشناسان دفاعی دو طرف در حال حاضر در حال بررسی تدوین متن پیش‌نویس این توافقنامه هستند. به گفته منابع معتبری در مسکو، این توافق تسلیحات ممکن است در بهار آینده امضا شود.

مقامات دفاعی و دیپلمات‌ها این توافق را یک گام مهم در جهت بهبود روابط مسکو و لندن می‌دانند. روابط دو طرف به دنبال رسوایی مسمومیت الکساندر لیتویننکو با سم پولونیوم در سال 2006 در لندن به شرکت سرد شد.

رویکرد دو جانبه بهبود روابط دو طرف در سال 2012 پس از نشست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در لندن آغاز شد. آنها توافق کردند تا در مذاکرات 2+2 با حضور وزرای دفاع و امور خارجه انگلیس و روسیه مذاکرات راهبردی را آغاز کنند.

همچنین سرویس‌های امنیتی انگلیس و روسیه روابط خود را به منظور همکاری در زمینه تامین امنیت بازی‌های المپیک زمستانی سوچی بازیابی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N86883