آیت‌الله علوی‌گرگانی:

عالمان شیعه در برابر تکفیری‌ها از مرزهای اعتقادی دفاع کنند

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني

یک مرجع تقلید گفت: عالمان شیعه باید در برابر تکفیری‌ها و تبلیغات آنها از مرزهای اعتقادی دفاع کنند.

یک مرجع تقلید گفت: عالمان شیعه باید در برابر تکفیری‌ها و تبلیغات آنها از مرزهای اعتقادی دفاع کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‌الله علوی گرگانی در جمع طلاب و اساتید حوزه آذربایجان غربی با اشاره به جایگاه مهم کسب علوم دینی گفت: اولاد و اموال انسان دو عامل مهم و بازدارنده از توجه به آخرت است که به ویژه طلاب باید مراقب عوامل بازدارنده در راه کسب علوم دینی باشند.

این استاد حوزه تصریح کرد: بشر همواره با خطر فراموشی و غفلت در طول زندگی خود مواجه است و خداوند در قرآن کریم بارها درباره فراموشی و غفلت انسان تذکر داده است که باید آن را سرلوحه زندگی خود کنیم.

وی موعظه و نصیحت را عاملی مهم در جلوگیری از غفلت انسان برشمرد و گفت: طبق آیات الهی و دستورات پیامبر(ص) موعظه و یادآوری مسائل از موضوعات دارای اهمیت است تا مانع از غفلت و فراموشی انسان شود.

علوی گرگانی گفت: طلاب باید به دور از غفلت و فراموشی و دل سپردگی به اموال و اولاد به تحصیل علوم دینی بپردازند و معارف اسلامی را در جامعه ترویج دهند.

وی با ذکر برخی از شرایط مهم طلبگی در کسب علوم دینی افزود: طلاب باید از آفات و آسیب‌های جدی که مانع از فراگیری علوم دینی می‌شود پرهیز کنند چرا که سرگرم شدن به برخی از مسائل با شئونات طلبگی سازگاری ندارد.

این استاد حوزه علمیه گفت: علما و مراجع آن گونه غرق در کسب معارف دینی و علوم اسلامی می‌شدند که هیچ گاه این تلاش علمی و تحصیل دانش برای ما قابل تصور نیست اما امروزه چنین تلاشی از سوی طلاب کمرنگ شده است در حالی که باید در راه کسب علوم دینی مجاهدت کرد.

وی با تاکید بر انجام مباحثه در میان طلاب علوم دینی گفت: یکی از سنت‌های ویژه و مهم روحانیت در حوزه‌های علمیه انجام مباحثه‌های علمی و دینی است که باید این سنت توسط طلاب احیا شود و طلبه‌ها بدانند که روحانیت و رهبریت جامعه دارای ویژگی‌های خاصی است که باید به آن پایبند باشند.

علوی گرگانی تصریح کرد: باید رویه و روش عالمان شیعه در حوزه‌های علمیه ترویج یابد و آن را به فراموشی نسپریم و این رویه‌ها را دچار تغییر نکنیم.

وی همچنین با هشدار نسبت به خطر تکفیری‌ها در جهان اسلام اظهار کرد: گروه‌های تکفیری با حمایت مستکبران و خارجی‌ها تبلیغات وسیعی علیه شیعیان در پبش گرفته‌اند که در این شرایط روحانیون شیعه باید از مرزهای اعتقادی در برابر تکفیری‌ها به دفاع بپردازند.

وی در پایان تاکید کرد: شبهاتی که به اسلام ناب محمدی و مکتب تشیع وارد شده است پوشالی و بیهوده است و طلاب باید پاسخگوی این شبهات باشند و در جهت آگاهی جامعه تلاش کنند.

انتهای پیام

کد N86669