رسانه های ترکیه، اولین دیدار اردوغان با روحانی را مهم ارزیابی کردند

ایران

آنکارا - ایرنا -رسانه های ترکیه با اعلام اینکه رجب طیب اردوغان امروز - سه شنبه - در تهران خواهد بود از آن به عنوان اولین دیدار وی از ایران بعد از تشکیل دولت دکتر حسن روحانی یاد و آن را مهم ارزیابی کردند.

به گزارش ایرنا ، رسانه های ترکیه از احتمال امضای توافقنامه همکاری استراتژیک بین ایران و ترکیه در جریان این سفر خبر دادند.

پایگاه خبری ˈفینانسˈ نوشت، سفر اردوغان می تواند موجب توسعه همکاری ها به ویژه مناسبت تجاری و اقتصادی میان دو کشور شود.

این پایگاه خبری تاکید کرد که کاهش تحریم ها علیه ایران فرصت مناسبی را ایجاد خواهد کرد تا ترکیه روابط تجاری خود با ایران را توسعه دهد.

پایگاه خبری زمان نیز نوشت: امضای توافقنامه همکاری استراتژیک بین ایران و ترکیه در جریان دیدار نخست وزیر ترکیه از تهران مهمترین گام در توسعه همکاریها خواهد بود.

این پایگاه خبری با اشاره به اینکه در گذشته اختلاف نظر دو کشور بر سر مسائل سوریه موجب تنش هایی در روابط دو کشور ایران و ترکیه شده بود ، افزود: روی کار آمدن حسن روحانی در ایران فرصتی برای دو کشور برای بهبود روابط است.

رسانه های ترکیه همچنین اضافه کردند که در راستای توسعه روابط ایران و ترکیه، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است ماه آینده دیداری از ترکیه داشته باشد.

نهاد نخست وزیری ترکیه نیز زمان حرکت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به تهران را ساعت 18 امروز به وقت محلی ( 30/19) به وقت تهران اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، مرکز مطبوعاتی نهاد نخست وزیری ترکیه روز سه شنبه در اطلاعیه ای به اطلاع رسانه ها در ترکیه رساند که نخست وزیر این کشور از طریق فرودگاه آنکارا عازم تهران خواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در اطلاعیه ای در مورد سفر اردوغان به تهران نوشت، نخست وزیر ترکیه امروز به دعوت معاون اول رئیس جمهوری ایران برای دیدار رسمی رهسپار تهران خواهد شد.

این اطلاعیه اضافه می کند : رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در دیدار رسمی دو روزه از ایران با آیت الله خامنه ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

بر پایه این گزارش نخست وزیر ترکیه همچنین در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران درباره روابط ایران و ترکیه سخنرانی خواهد کرد .

دفتر اطلاع رسانی حزب حاکم ترکیه اضافه کرد: نخست وزیر ترکیه و هیات همراه وی با مقامات بلندپایه ایران درباره گسترش روابط دو کشور ، مسائل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر خواهد کرد.

خاورم ** 2010**230 **1515
کد N86626