مذاکرات تاریخی چین و تایوان فوریه برگزار می‌شود

یکی از مقامات سیاستگذار اصلی امور چین در تایوان امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، ماه آینده میلادی به چین سفر خواهد کرد تا نخستین روابط بلندپایه میان دو طرف از سال 1949 تاکنون برقرار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، با این وجود این مقام هشدار داد، در این نشست مسائل حساس سیاسی را مورد بحث قرار نخواهد داد.

"وانگ یو چی"، وزیر امور سرزمین اصلی تایوان امروز (سه‌شنبه) گفت: سفر وی به چین برای آنکه روابط چین و تایوان هر چه بیشتر نهادینه شود ضروری است. روابط دو طرف در سال‌هایاخیر گرمتر شده است.

وانگ یو- چی قرار است از 11 تا 14 فوریه نشست‌هایی را با همتای چینی خود یعنی ژانگ ژیجون، معاون وزیر امور خارجه این کشور که رئیس دفتر امور تایوان چین نیز هست در شهر نانجینگ و همچنین در شانگهای داشته باشد.

این مذاکرات قدمی مهم در جهت توسعه مذاکرات دو طرف فراتر از مسائل اقتصادی و تجاری خواهد بود.

وانگ در گفتگو با خبرنگاران گفت، هدف این مذاکرات ایجاد یک مکانیزم ارتباطی عادی به منظور اجتناب از سوءتفاهم‌ها است.

حزب کمونیست چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و امکان استفاده از زور برای بازگرداندن آن به خاک خود را رد نکرده است.

با این وجود در سال‌های اخیر روابط اقتصادی دو طرف به حد چشمگیری افزایش یافته است. این اتفاق به ویژه پس از به ریاست جمهوری رسیدن ما یینگ- ژئو، به عنوان یک چهره دوستدار چین در تایوان در سال‌های 2008 و 2012 شتاب گرفت.

انتهای پیام

کد N86599