/دیپلماسی منطقه‌ای دولت یازدهم/

مطهرنیا: رویکرد دولت یازدهم نسبت به منطقه باید در جهت تعامل‌ باشد

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: دستگاه دیپلماسی کشور برای ارتقاء روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و افزایش سطح کمی و کیفی این روابط باید سیاست‌هایی را تبیین کرده و از سرمایه‌گذاری بر روی یک فرد یا حزب خاص خودداری کند.

مهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در رابطه با دیپلماسی دولت یازدهم اظهار کرد: دیپلماسی دولت یازدهم بر دانش‌ واژه ترکیبی« تعامل سازنده» بنا شده است. این دانش واژه در خمیرمایه خویش نوعی رویکرد جامعه پسندانه را دنبال می‌کند.

وی افزود: اگر دولت روحانی را کنشگری فعال در عرصه سیاست خارجی بر مبنای این دانش واژه بدانیم دیپلماسی دولت یازدهم نگرش مثبت به جوامع هدف دارد و زمانی که صفت سازنده به آن نسبت داده می‌شود این نگرش مثبت تقویت می‌شود.

رویکرد دولت یازدهم نسبت به منطقه باید در جهت تعامل‌ باشد

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه نخستین جامعه هدف جمهوری اسلامی ایران را کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه تشکیل می‌دهند، گفت: در همین راستا اگر محیط نزدیک تحرکات سیاست خارجی خود را منطقه قرار بدهیم آن وقت رویکرد دولت یازدهم نسبت به منطقه باید در برگیرنده رفتارها و کنش‌های سیاسی باشد که نمایان‌گر ایجاد فضای مثبت در جهت انجام تعامل‌های بیشتر و بالا بردن کیفیت این تعاملات است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر تعامل هم باید ویژگی کمی داشته باشد و هم جهت‌گیری کیفی بنابراین از نظر کمی باید سطح روابط با کشورهای منطقه افزایش و روابط موجود از منظر کیفی نیز ارتقا یابد و این امر نیازمند سیاست‌های مشخص و آشکاری است که دستگاه دیپلماسی ما آنها را اتخاذ می‌کند.

تعامل سازنده ایران در قبال سوریه نتایج مطلوبی داشت

مطهرنیا با بیان اینکه تعامل سازنده ایران در منطقه جغرافیای سوریه به نتایج مطلوبی منتهی شد خاطر نشان کرد: در پیش گرفتن این تعامل از سوی ایران باعث شد تا پس از ماجرای کاربرد سلاح‌های شیمیایی از سوی سوریه، ایالات متحده آمریکا را از حمله نظامی به این کشور منصرف کرد و در این زمینه نتیجه برد - برد حاصل شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست سوریه را اقناع کند که انبارهای شیمیایی را در اختیار جامعه جهانی قرار دهد و از این جهت ایالات متحده آمریکا احساس برد استراتژیک کرد. این در حالی بود که ایالات متحده نیز یک گام به عقب گذاشت و پیش شرط کنار رفتن بشار اسد از قدرت را به طور رسمی از دستور کار خارج کرد.

وی با بیان اینکه با دیپلماسی تعامل سازنده دولت روحانی شاهد بروز و ظهور بازی برد - برد در جغرافیای هدف سوریه هستیم، خاطر نشان کرد:هرچند این برد در پرده جملات دیپلماتیک ایران و آمریکا از دید عموم مخفی ماند اما در هرصورت این نتیجه ای بود که در چارچوب دکترین تعامل سازنده بدست آمده بود حتی اگر ایالات متحده آمریکا این معنا را مورد اذعان قرار ندهد و ایران هم به آن اعتراف نکند.

تعامل سازنده ایران در قبال سوریه باید متکی بر ملت باوری باشد

مطهرنیا با تاکید بر اینکه دکترین تعامل سازنده ایران در منطقه جغرافیایی سوریه باید بر مفهوم ملت باوری تکیه کند، افزود: این مفهوم را امام خمینی(ره) نیز به عنوان یکی از مفاهیم کلیدی در سپهر سیاست خارجی مطرح کرد. در این چارچوب مسئله مهم برای جمهوری اسلامی ایران، داشتن تعامل سازنده با لایه‌های گوناگون مردم سوریه برای حفظ آینده روابط ایران با این کشور مهم و جهان عرب است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: از آن جا که نباید بین مردم سوریه اختلافی ایجاد کرد و آنها را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد باید تلاش شود تا مسائل مربوط به آینده ملت سوریه طی روندی دموکراتیک و متکی بر فضای مثبت، «تحت نظارت جمهوری اسلامی ایران؟ » در جهت استقلال‌طلبی خاورمیانه از کشورهای فرامنطقه‌ای پیش برود.

در عرصه دیپلماسی نباید تمام تخم مرغ ها را در یک سبد قرار داد

وی با تاکید بر اینکه در عرصه دیپلماسی نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار داد، افزود: هرچند بشار اسد به واسطه حمایت مردمی از پشتیبانی ایران برخوردار است واکثریت مردم سوریه خواهان ابقای او هستند، اما اگر روزی اکثر ملت این کشور خواهان برکناری رییس‌جمهور فعلی باشند دیگر نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد اسد قرار داده و آینده روابط با سوریه را فدای یک نفر بکنیم هرچند اسد در برخی از زمینه‌ها مورد استقبال و احترام نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مطهرنیا در رابطه با تلاش‌های دیپلماتیک وزارت خارجه در مذاکرات هسته‌ای و امکان رای زنی در حاشیه این مذاکرات در زمینه سوریه، گفت: دیپلمات‌ها در حوزه ماموریت خود صحبت می‌کنند و دیپلمات‌های ایران هم از وزیر امور خارجه کشورمان گرفته تا سایر همکارانشان در چارچوب ماموریت ابلاغی خویش و تاکتیک‌ها و تکنیک‌های دیپلماتیک برای حل و فصل بحث پرونده هسته‌ای گام بر می دارند بنابراین خروج از این مسیر می تواند برای‌ آنها، آینده تحرکات دیپلماسی کشور و حل و فصل پرونده هسته‌ای هزینه آور باشد.

انتهای پیام

کد N86589