جعفری در تذکری مطرح کرد:

به نمایندگان فرصت کافی برای بررسی تبصره هدفمندی داده نشد

هدفمندي يارانه‌ها,بودجه 93

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس با انتقاد از روند بررسی سریع تبصره مربوط به هدفمندی در کمیسیون‌های مجلس گفت که به نمایندگان فرصت بررسی تبصره الحاقی هدفمندی به لایحه بودجه را ندادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قاسم جعفری در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) طی تذکری گفت: مجلس براساس اصول متعدد قانون اساسی و مواد مختلف آئین‌نامه باید مسیری را طی کند که استقلال و نظارتش را حفظ نماید اما در برخی از موارد چنان اضطراری عمل می‌شود که گویا مجلس صرفا به ابزاری برای اجرا کردن آن چه دولت می‌خواهد،‌تبدیل شده است.

وی با اشاره به ارائه تبصره هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت به مجلس گفت: در این رابطه چنان اضطرای عمل شد که بسیاری از اصول قانون اساسی و آئین‌نامه در نظر گرفته نشد. حال اینکه قرار است در بحث هدفمندی برای کشور تصمیم‌گیری شود. تصمیمی که درست است برای یک سال آینده خواهد بود اما تاثیراتش بسیار مداوم است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به ماده 186 آئین‌نامه گفت: طبق این ماده در صورت ایجاد هرگونه تغییری در ارقام بودجه نمایندگان ده روز وقت اظهارنظر دارند اما کمیسیون‌ها در یک جلسه به صورت اضطراری مجبور به بررسی فوری این بند مربوط به هدفمندی شدند آن هم بدین شکل که جلسه‌ علنی تعطیل شد و گفتند که کمیسیون باید جلسه تشکیل دهند. این برخوردها به ظاهر پادگانی است که زیبا نیست.

جعفری همچنین با انتقاد از کمیسیون تلفیق گفت: طبق آئین‌نامه تمامی نمایندگان ضمن عضویت در کمیسیونی خاص می‌توانند در سایر کمیسیون‌ها بدون داشتن حق رای حضور داشته و اظهار نظر کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی که در حالی که بسیاری از نمایندگان درخواست اظهارنظر در کمیسیون تلفیق را داشتند و حتی به صورت کتبی این درخواست را ارائه کردند چنین اجازه‌ای به آنها داده نشد و در واقع اجتهادی در مقابل نص انجام شد.

انتهای پیام

کد N86426