با تصویب نمایندگان صورت می‌گیرد‎؛

تحقیق و تفحص ازسازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور

مجلس

تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با ۱۳۸ رأی موافق، ۳۹ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر به تصویب رسید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشورموافقت کردند.

به گزارش ایلنا، محمود شکری در نشست علنی امروز -سه شنبه- مجلس شورای اسلامی، به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور سخنرانی کرد و گفت: متأسفانه سال‌های سال هیچ نظارتی بر عملکرد جنگل و مراتع واگذار شده به عنوان حقوق ملی و مردمی نشده است.

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در مواردی شاهد بودیم که زمین‌های تملک شده برای ایجاد اشتغال پس از مدتی تغییر کاربری داده شده و با چند برابر قیمت به فروش رسیده است و در این راستا نیز تا کنون نظارت و پیگیری انجام نشده است.

وی عدم تخصیص اعتبار برای حفاظت از مراتع و سرمایه گذاری از سوی دولت برای آموزش و بهبود شرایط جنگ‌ها و مراتع را از دیگر دلایل تقاضای تحقیق و تفحص عنوان کرد.

شکری گفت: براساس گزارش دیوان محاسبات بیش از ۳ میلیون هکتار از منابع ملی واگذار شده است که مالکان زمین‌ها و منابع ملی تملک شده در ۵۰ درصد این تملک‌ها تخلف کرده‌اند و برای تخلفات آن‌ها نیز در دادسراهای کشور پرونده تشکیل شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین نسبت به وضع نشدن حقوق گمرکی در راستای حفاظت از جنگل‌ها انتقاد کرد و گفت: متأسفانه مافیای جنگل شکل گرفته و بسیاری از درختان کمیاب در حال از بین رفتن هستند.

نماینده مردم تالش افزود: به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از جنگل‌ها خسارت‌های مالی و جانی فراوانی هنگام وقوع سیلاب‌ها ایجاد می‌شود.

وی گفت: براساس استاندارد جهانی برای هر ۱۰ هزار هکتار جنگل یک مأمور وجود دارد، اما در کشور ما برای هر ۶۸ هکتار یک مأمور قرار داده‌اند.

گفتنی است؛ علل مدیریتی کاهش میزان جنگل و از بین رفتن مراتع، میزان واگذاری‌ها، اهداف، عملکرد، انطباق با قوانین و تعامل با وزارتخانه‌های صنعتی، تولیدی، ورزشی، وفق قوانین، میزان واردات چوب به لحاظ حفظ جنگل‌ها ف آثار از بین رفتن جنگل‌ها در تخریب (به جهت سیل) مزارع و از بین رفتن خاک غنی و افزایش رانش‌ها و نحوه حفاظت از جنگل به لحاظ پایش انسانی، صنعتی و الکترونیکی از محورهای تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور بود که از سوی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی قرائت شد.

 تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با ۱۳۸ رأی موافق، ۳۹ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر به تصویب رسید.

کد N86002