دیدار کری با هیات پاکستانی/تاکید واشنگتن بر ادامه روابط استراتژیک با اسلام‌آباد

سیاسی

همزمان با سخنان وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با اینکه پاکستان پتانسیل تبدیل شدن به قدرت اقتصادی در آینده را دارد، مشاور امنیت ملی پاکستان گفت، اسلام‌آباد می‌خواهد "روابط اجرایی" دو جانبه را به همکاری عمیق‌تر تبدیل کند که در آن واشنگتن به پاکستان فقط از دو منظر افغانستان و تروریسم نگاه نکند.

همزمان با سخنان وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با اینکه پاکستان پتانسیل تبدیل شدن به قدرت اقتصادی در آینده را دارد، مشاور امنیت ملی پاکستان گفت، اسلام‌آباد می‌خواهد "روابط اجرایی" دو جانبه را به همکاری عمیق‌تر تبدیل کند که در آن واشنگتن به پاکستان فقط از دو منظر افغانستان و تروریسم نگاه نکند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از هیات پاکستانی برای مذاکرات از سرگرفته شده که به عنوان فرصتی برای فصلی جدید در روابط دو جانبه معرفی شده، استقبال کرد و تعهد آمریکا برای روابطی طولانی با پاکستان را بازگو کرد. وی افزود، آمریکا می‌خواهد تا روابط استراتژیک محکم‌تری با پاکستان داشته باشد.

واشنگتن و اسلام آباد برای اولین بار از اکتبر 2010 میلادی برای مذاکرات استراتژیک با یکدیگر دیدار می‌کنند.

"سرتاج عزیز"، مشاور امنیت ملی نواز شریف، نخست وزیر پاکستان صادقانه گفت: مطمئنم اکثر شما موافقید که به لحاظ تاریخی چه زمانی که آمریکا تصمیم گرفت تا پس از شکست نیروهای شوروی سابق با حمایت موثر اسلام آباد نیروهای خود را اوایل دهه 1990 میلادی از افغانستان خارج کند و یا چه زمانی که واشنگتن پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 میلادی به افغانستان حمله کرد، نگرانی‌های امنیتی پاکستان به حساب نیامد.

وی به آمریکا تاکید کرد تا از تکرار این سناریو در پی خروج نیروهایش در اواخر سال جاری میلادی اجتناب کند.

سرتاج عزیز در حالی که کنار جان کری نشسته بود، ادامه داد: به طور مشابه استنباط قوی در پاکستان وجود دارد مبنی بر اینکه در حالی که فشار بسیار زیادی بر دولت اسلام آباد در رابطه با مسائل مربوط به هند اعمال می‌شود، نگرانی‌های قانونی ما با همین جدیت و فشار به هند منتقل نمی‌شود. در حقیقت توجه ویژه به تاثیرات طولانی مدت سیاست‌های آمریکا برامنیت پاکستان لازم و ضروری است. اکثریت قابل توجهی از مردم پاکستان از عادی سازی روابط ما با هند حمایت می‌کنند و معتقدند که حل مناقشات بر سر منطقه کشمیر منجر به رسیدن به این هدف می‌شود.

این دیپلمات ارشد پاکستانی گفت: به نظر من مهمترین پیش شرط لازم برای همکاری استراتژیکی اعتماد متقابل در تمام مراحل و در میان تمامی سازمان‌های کلیدی است. زمانی که این اعتماد به وجود آید دیگر هیچ رویداد یا اختلافات غیرمنتظره‌ای در خصوص سیاست‌ها یا تاکتیک‌ها نمی‌تواند روابط را به خطر بیندازد. در رابطه با افغانستان نیز تضمین‌ می‌دهیم که هدف پایان دادن به جنگ را دنبال کنیم و دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم. اگرچه ممکن است جنگ افغانستان همانند گذشته فروکش کند اما پاکستان باید با فشار هرگونه بی‌ثباتی در افغانستان پس از سال 2014 میلادی مقابله کند.

کری نیز در این مذاکرات گفت: آمریکا خواستار روابطی محکم‌تر با مردم پاکستان است. من اصلاحات اقتصادی پاکستان را تحسین می‌کنم. آمریکا شکی ندارد که سیاست‌های نواز شریف پاکستان را به سوی سعادت و خوشبختی می‌برد و ما هدف نواز شریف برای تبدیل کردن پاکستان به یک قدرت اقتصادی را کاملا حمایت می‌کنیم. زنان و اقلیت‌های پاکستان باید در آینده این کشور نقش پررنگ‌تری داشته باشند. ما به شدت معتقدیم که پاکستان زمانی قوی‌تر می‌شود که تمامی زنان و مردم این کشور بدون در نظر گرفتن مذهب یا فرقه یا جنسیت‌شان به طور کامل در جامعه با یکدیگر همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N85832