عراقچی: هیچ چیزی در برنامه‌ هسته‌ای‌مان برچیده نمی‌شود

سيدعباس عراقچي

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با اشاره به توافق با 1+5 بر سر برنامه‌ی اقدام مشترک گفت: وقت ، وقت مذاکره و معامله بود. چرا که دستمان پر بود و باید جلوی هزینه‌های بیشتر را می‌گرفتیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با اشاره به توافق با 1+5 بر سر برنامه‌ی اقدام مشترک گفت: وقت ، وقت مذاکره و معامله بود. چرا که دستمان پر بود و باید جلوی هزینه‌های بیشتر را می‌گرفتیم.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید عباس عراقچی صبح امروز (سه شنبه) در نشستی در اتاق بازرگانی، با بیان این که با توافق ژنو دو اتفاق روی داد اظهار کرد: اول این که هر دو طرف توافق کردیم همان جایی که هستیم بایستیم و جلوتر نرویم. یعنی آنها تحریم‌ جدید دیگری علیه ایران تصویب نکنند و در مقابل ما هم برنامه‌ هسته‌ای مان را گسترش کمی ندهیم در عین حال که گسترش کیفی برنامه‌ هسته‌ای‌مان در بخش تحقیق و توسعه ادامه می‌یابد.

عراقچی تاکید کرد: هیچ چیز در برنامه‌ هسته‌ای ایران متوقف و یا برچیده نمی‌شود و هر چیزی و هر فعالیتی در همان حالت و وضعیتی که هست به کار خود ادامه می‌دهد؛ فقط گسترش پیدا نمی‌کند.

معاون وزیر خارجه ادامه داد:‌ از نظر ما در صنعت هسته‌ای مان و در قسمت حساس آن یعنی چرخه‌ سوخت به آنچه می‌خواستیم رسیده بودیم و دستمان برای مذاکره پر بود. ما دانش و تکنولوژی صنعت صلح آمیز هسته‌ای را در اختیار داریم و وقت وقت مذاکره و معامله بود و باید جلوی هزینه‌های بیشتر را می‌گرفتیم.

عراقچی در بیان اتفاق دوم ناشی از توافق ژنو تصریح کرد: دومین اتفاق این است که هر دو طرف نه تنها جلوتر نرویم بلکه یک مقدار هم به عقب برگردیم. کاری که ما باید انجام دهیم و از آن تلقی توقف و عقب گرد می‌شود تعلیق تولید غنی سازی 20 درصد و تبدیل مواد 20 درصدی ‌مان به اکسید اورانیوم و یا اورانیوم کمتر از 5 درصد غنی شده است . و از طرفی آنها ( 1+5) باید نسبت به کاهش اعمال فشار و تحریم‌ها اقدام کنند. ما در بخش‌های پتروشیمی، نفت و مواد غذایی و دارو ، نقل و انتقالات پولی و بانکی، و نیز بازگشت 4.2 میلیارد دلار که حاکی از عقب گرد 1+5 از تحریم‌ها علیه ایران است دستاوردهای خوبی داشتیم.

وی تاکید کرد: کاهش تحریم‌ها برای دولت راهگشا است. در 6 ماهه آینده دولت می‌تواند از فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن 18 میلیارد دلار درآمد داشته باشد که از این مبلغ 75 درصد آن در این مدت زمان قابل حصول است.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N85505