مشاور اسد: غرب و مزدوران حق تعریف منافع برای مردم سوریه را ندارند

سوريه

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه با بیان اینکه مردم سوریه منفعت خود را می‌شناسند و تنها آن‌ها حق دارند آنچه را که برای خود خوب است، تعیین کنند، اعلام کرد: کشورهای غربی و مزدوران آن‌ها در منطقه حق تعیین و تعریف منافع مردم سوریه را ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پانوراما، بثینه شعبان، مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: 10 هزار سال از عمر سوریه می‌گذرد و ما منفعت کشورمان را می‌دانیم. بگذارید مردم سوریه تصمیم بگیرند که چه چیزی برای آن‌ها خوب است. نه اینکه کشورهای غربی و مزدوران آن‌ها در منطقه منفعت مردم سوریه را تعیین کنند.

این مقام سوری گفت: سه سال از جنگ سوریه می‌گذرد که خرابی‌های بسیاری را در مدارس،‌ بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها و زیر ساخت‌ها سوریه بر جای گذاشته است. اما تمام فکر مخالفان تنها صحبت کردن در مورد قدرت است و آن‌ها شش میلیون آواره سوری در داخل کشور و دو میلیون مهاجر را در نظر نمی‌گیرند. به همین دلیل مخالفان باید از سوریه و خطری که آن را تهدید می‌کند، سخن بگویند.

بثینه شعبان افزود: علت رخ دادهای سوریه این است که مداخله‌های بسیاری از سوی 83 کشور صورت گرفته و میزان بسیاری اموال و تعداد بسیاری تروریست خارجی به سوریه فرستاده شده‌اند.

مشاور سیاسی و رسانه‌ای رئیس‌جمهوری سوریه از مخالفان خواست تا معاهده ژنو یک را تحت نظر قرار دهند که بر لزوم پایان کشتارها، تروریسم و آغاز روند سیاسی از سوی خود سوری‌ها تاکید شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات کنونی در ژنو روند سیاسی است و آیا توافق بین‌المللی در خصوص تشکیل دولت انتقالی در سوریه وجود دارد، گفت: مخالفان با دولت کنونی در سوریه موافقت نخواهند کرد. من دوست دارم یک سوال را مطرح کنم. این مخالفان که به ژنو آمدند چه کسانی هستند و نماینده چه کسانی هستند؟ ما موافقت کردیم که با آن‌ها بر سر میز مذاکره بنشینیم چرا که معتقد بودیم افراد دیگری هم به ژنو خواهند آمد. چرا که ما طیف گسترده‌ای از مخالفان را داریم که از آن‌ها دعوت نشده و سوالی که اکنون مطرح است این است که چرا از این افراد دعوت نشده است. اگر ما از سوریه سخن می‌گوییم پس چرا از تمام سوری‌ها دعوت نشده است؟

بثینه شعبان تصریح کرد: صندوق‌های رای‌گیری تنها راه برای انتخاب مسئولان در سوریه است و مردم سوریه باید به پای صندوق‌های رای بروند و به آنکه می‌خواهند رای دهند.

این مقام سوری در خصوص محیط مناسبی برای برگزاری انتخابات در سوریه عنوان داشت: در خصوص این مساله در ژنو یک سخن گفته شد و باید درگیری‌ها متوقف شده و فضای مناسبی ایجاد شود و پس از آن روند سیاسی آغاز شود. نه آنکه روند سیاسی در شرایطی صورت گیرد که کشور به شدت ناآرام است.

وی در خصوص تلاش‌ها برای ارسال کمک‌ها به حمص تصریح کرد: به نظر می رسد که هیات اعزامی از سوی ائتلاف مخالفان سوریه چیزی ندارد که بر آن تکیه کند در نتیجه تلاش می‌کند تا بر روی یک مساله بسیار کوچک که مربوط به کمک‌های انسانی است تکیه کند اما دولت سوریه به همراه صلیب سرخ و هلال احمر و آژانس‌های سازمان ملل دارای برنامه‌هایی برای تمام سوریه است و هر روزه کمک‌های انسانی از جمله غذا و دارو به تمام مناطق در سوریه ارسال می‌شود.

بثینه شعبان با بیان اینکه ائتلاف مخالفان سوریه با مطرح کردن مساله حمص در ژنو تلاش می‌کنند برای خود اعتبار کسب کند، تاکید کرد: مساله‌ مهم برای هیات اعزامی از سوی دولت و سوری‌هایی که تعداد آن‌ها به 23 میلیون تن می‌رسد، حل و فصل مشکل بازگشت مهاجران و آوارگان و بازسازی سوریه به همان نحوی است که سوری‌ها می‌خواهند. یک فرق اساسی میان ما سوری‌هایی که به وطن خود می‌بالیم و بین آن افرادی که خواهان اجرای خواسته قدرت‌های غربی در سوریه هستند، وجود دارد و این اساس مشکل ما است.

انتهای پیام

کد N85464