شرکت‌های آمریکایی جزئیات جاسوسی‌های آژانس‌ امنیت ملی را فاش می‌کنند

دولت آمریکا موافقت کرد به کمپانی‌های تکنولوژی این کشور این قابلیت را بدهد تا جزئیات گسترده درباره چگونگی هدف قرار گرفتن کاربرانشان توسط آژانس‌های جاسوسی آمریکا را منتشر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اریک هولدر، دادستان کل آمریکا و جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی این کشور که با چالش حقوقی مواجه شده‌اند، اعلام کردند، کمپانی‌های فناوری آمریکا هم‌اکنون اجازه افشای آمار و داده‌های حساب کاربران را دارند.

مقام‌های دولت واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کردند: دولت هم‌اکنون می‌خواهد به این کمپانی‌ها اجازه دهد تا اطلاعات و داده‌های بیشتری را درباره جاسوسی از شهروندان آمریکایی منتشر کنند.

وزارت دادگستری آمریکا در نامه‌ای به کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ چون فیس‌بوک، گوگل، لینکدین، مایکروسافت و یاهو به آن‌ها اجازه داد تا تعداد کاربران مورد جاسوسی و هدف آژانس‌های جاسوسی را افشا کنند.

دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی این کشور از هزاران کاربر و شنود مکالمات تلفنی شهروندان این کشور تحت فشار قرار گرفته است.

این کمپانی‌ها نیز اعلام کردند: به این دلیل علیه اقدامات جاسوسی دولت واشنگتن شکایت کردیم چون کاربران ما حق دارند درباره فعالیت‌ها و درخواست‌های آژانس امنیت ملی آمریکا بدانند.

این کمپانی‌ها بر اساس توافق حاصل شده می‌توانند 1000 مورد از نامه‌های مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا و حکم‌های دادگاه ویژه را منتشر کنند.

گروه‌های آزادی مدنی این توافق را مورد استقبال قرار دادند اما خواهان شفاف‌سازی بیشتر شده‌اند.

انتهای پیام

کد N85415