آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا:

توسعه کشور بدون استفاده از منابع خارجی دشوار است/توسعه گردشگری فرصت‌های زیادی پدید می‌آورد

سیاسی

یک نماینده پیشین مجلس با اشاره به دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران، گفت: طبیعی است که تنها با چنین فراخوانی در یک مجمع جهانی، مراودات اقتصادی سر نمی‌گیرد اما اینگونه اعلان‌ها می‌تواند فصل جدیدی برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای جهان بعد از رفع تحریم‌ها ایجاد کند.

یک نماینده پیشین مجلس با اشاره به دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران، گفت: طبیعی است که تنها با چنین فراخوانی در یک مجمع جهانی، مراودات اقتصادی سر نمی‌گیرد اما اینگونه اعلان‌ها می‌تواند فصل جدیدی برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای جهان بعد از رفع تحریم‌ها ایجاد کند.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "در طول سال‌های اخیر به دلیل شرایط بوجود آمده و شدت‌گیری تحریم‌های اقتصادی، مراوداتمان با کشورهای جهان بویژه کشورهای اروپایی تقریباً به صفر رسید"، تصریح کرد: حجم مبادلات اقتصادی ما در قاره اروپا تقریباً به صفر رسیده است و ارتباطات اقتصادی ما در کنار ارتباطات سیاسی تقریباً قطع شده است اما اکنون با رسیدن به توافق ژنو، فصل جدیدی آغاز شده است که می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود سرمایه‌های سایر کشورها به ایران باشد.

وی با بیان اینکه "توسعه کشور بدون بهره‌گیری از منابع خارجی بسیار دشوار است"، خاطرنشان کرد: منابع و درآمدهای کشور، محدود هستند و صرفاً با درآمدهای داخلی قادر نخواهیم بود به اهداف بلند چشم‌انداز 20 ساله یعنی رسیدن به جایگاه اول اقتصادی در منطقه نائل شویم.

آرین‌منش تصریح کرد: ناگریز هستیم که زمینه‌های توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را فراهم کنیم. فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه اقتصادی با توسعه روابط سیاسی کشورمان با کشورهای دنیا و آب شدن یخ‌های گذشته، میسر است.

این فعال سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: گام بعدی بعد از دعوت سرمایه‌گذاران خارجی، این است که نهادهای اقتصادی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت امور خارجه با مبادله هیأت‌های اقتصادی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در زمینه‌های گوناگون بویژه نفت،‌ گاز و پتروشیمی به کشورهای دیگر معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه "در حال حاضر بسیاری از منابع نفتی و گازی ما با کشورهای همسایه در منطقه مشترک است"، گفت: شاهدیم که در این معادن و مخازن مشترک، شرکای ما به سرعت در حال بهره‌برداری هستند و ما از این ذخایر عظیم محروم می‌شویم که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد و این کار هم بدون استفاده از ظرفیت‌های خارجی میسر نیست.

آرین‌منش با بیان اینکه "در زمینه‌های بازرگانی،‌ تجارت و گردشگری می‌توانیم نسبت به جذب سرمایه‌های خارجی اقدام کنیم"، افزود: کشور ما به عنوان یکی از 10 کشور اول دنیا به لحاظ جاذبه‌های طبیعی،‌ تاریخی و میراث فرهنگی مطرح است و می‌تواند درآمدهای سرشاری از محل گردشگری داشته باشد. در صورتی که مراودات با دیگر کشورها برقرار شود و ارتباطات تجاری و اقتصادی و گردشگری توسعه یابند، این امر می‌تواند به ما کمک کند و فرصت‌های شغلی فراوان نیز در کشور ایجاد شود و در نتیجه به رشد اقتصادی مناسبی در کشور دست پیدا کنیم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بر اساس سند چشم‌انداز، ما باید به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم. رشد اقتصادی ما در سال‌های گذشته منفی بوده و به سختی می‌توانیم به رشد اقتصادی 8 درصد دست یابیم. برای تحقق این هدف، نیازمند کار و تلاش و توسعه اقتصادی و استفاده از منابع خارجی هستیم.

انتهای پیام

کد N85411