محتشمی: دولت و مجلس برای جذب سرمایه خارجی بسته تشویقی تهیه کنند

دولت,مجلس شوراي اسلامي

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: دولت با همکاری مجلس، بسته تشویقی برای جذب سرمایه خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را تهیه و اجرا کند.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: دولت با همکاری مجلس، بسته تشویقی برای جذب سرمایه خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را تهیه و اجرا کند.

مجید محتشمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "جهانی شدن در بخش‌های مختلف، لزوم اعمال سیاست‌های جدید برای استفاده از ظرفیت جهانی را در همه حوزه‌ها اجتناب‌ناپذیر کرده است"، اظهار کرد: حوزه اقتصاد از جمله بخش‌هایی است که در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

وی در ادامه افزود: در کشورهای پیشرفته به لحاظ اقتصادی نشانه‌های بارزی از سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه اقتصادی آن کشورها دیده می‌شود. به طور مثال در سال 2004 کشور چین موفق شد با اجرای سیاست درهای باز در یک دوره یک ساله چهارصد میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند و چه بسا توسعه کنونی چین در همین جذب سرمایه خارجی بوده است.

دبیرکل حزب آزادی در ادامه با اشاره به اینکه آقای روحانی در داووس سیاست‌های درهای باز را اعلام کرد، گفت: در واقع رییس‌جمهور اولین علامت و چراغ سبز را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور نشان داد. اقتصاد ایران نیازمند شدید به سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه "کشور برای جذب سرمایه خارجی نیازمند اصلاح قوانین و مقررات خود است"، خاطرنشان کرد: وضع قوانین سختگیرانه کشور نیاز به یک جراحی بزرگ دارد که باید با بررسی و شناخت این قوانین، موانع موجود در جذب سرمایه خارجی را از بین برد و در واقع مقررات‌زدایی کرد. به طور مثال مقررات موجود در ساختار سازمان گمرک کشور نیاز به اصلاح دارد. در حال حاضر ترخیص کالا در گمرک دبی ظرف شش تا هفت روز انجام می‌شود در حالیکه همان کالا در گمرک ایران پس از 60 تا 70 روز ترخیص می‌شود.

محتشمی ادامه داد: در این زمینه لازم است دولت و مجلس با هم همکاری کنند و موانع مشارکت خارجی‌ها در طرح‌های اقتصادی کشور و سهام خارجی‌ها در اقتصاد را از بین ببرند و نحوه ورود سرمایه‌گذاران خارجی در عرصه‌های مختلف اقتصادی کشور را تعیین کنند.

دبیرکل حزب آزادی در پایان با بیان اینکه "ایران جزو 10 کشور بزرگ به لحاظ تاریخی و باستانی است"، اظهار کرد: ‌در حال حاضر کمترین بهره‌برداری در جذب توریسم انجام می‌شود به گونه‌ای که سالانه اسپانیا 75 میلیون، فرانسه 60 میلیون، ترکیه 25 میلیون گردشگر را جذب می‌کند در حالیکه این رقم در ایران سه میلیون نفر است که بخش اعظمی از آنها مربوط به کارگران منطقه‌ای می‌شود و گردشگر محسوب نمی‌شوند. دولت باید برای تقویت صنعت توریسم کشور نیز برنامه‌ای ارائه دهد تا سرمایه خارجی در این بخش نیز جذب شود.

انتهای پیام

کد N85351