سیاستمدار نیوزیلندی

شکست ژنو دو تایید نقش مهم ایران در منطقه است

ایران,نیوزیلند

کوالالامپور – ایرنا – نماینده سابق مجلس نیوزیلند برگزاری کنفرانس ژنو دو برای حل چالش سوریه را بدون حضور ایران اقدام بیهوده ای دانست و گفت که شکست این کنفرانس اهمیت نقش ایران در مسائل منطقه ای را نشان داد.

ˈ ریچاد میسون ˈ روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا، تاکیدکرد: تضاد آرا و دیدگاه های مغرضانه حاصل نشستی بود که گروه های تخریب گر اصلی در عربستان سعودی که عامل درگیری های سوریه هستند در آن شرکت داشتند.

وی تصریح کرد: حضور حامیان تروریست ها در عرصه جهانی و کشورهای غربی که توسط آمریکا رهبری می شوند در کنفرانس ژنو دو باعث سردرگمی این نشست شد.

این سیاستمدار نیوزیلندی گفت: کلبی گری و تلاش برای دستکاری بهار عربی از ابتدا یک بلا بوده است. دخالت غیرمشروع نیروهای ناتو در لیبی، مشکلاتی که همچنان در تونس وجود دارند، کودتای نظامی در مصر و خیره سری با چشمان بسته رژیم های مستبد عربستان سعودی، یمن، قطر، کویت و امارات همه به نوعی باعث شده شرایط کنونی بوجود آید.

این اندیشمند نیوزیلندی خاطرنشان کرد: سوریه به دلیل مقاومت در مقابل زورگویی های اسرائیل در خاورمیانه و افراطی گرهای سنی ها و به خاطر موقعیت ارزشی استراتژیک هدف این درگیرهای قرار گرفته است.

وی افزود: وضعیت سوریه بیش از آنکه به بشار اسد مرتبط باشد بیشتر به سلطه آمریکا و غرب مرتبط است که از کشورهای حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان و متحدانش استفاه کرده است.

میسون همچنین به نقش ˈبندر بن سلطانˈ در درگیری های سوریه اشاره کرد و افزود: گزارش شده است که وی به عنوان عامل اصلی تروریست ها عملا وارد میدان شده است.

یک پایگاه خبری رژیم صهیونیستی چندی پیش از نظارت بندربن سلطان برعملیات انتقال اسلحه های سنگین از جمله برخی سامانه های موشکی به سوریه خبر داده بود.

پایگاه خبری تحلیلی گلوبال ریسرچ نیز اخیرا در گزارشی مساله تروریسم جهانی در عربستان و شبکه تروریستی بندر بن سلطان رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان را که ارتباطات عمیقی با مقامات بلندپایه سیاسی، نظامی و اطلاعاتی آمریکا دارد مورد بررسی قرار داد.

نماینده سابق مجلس نیوزیلند در ادامه تصریح کرد: مشکلی که در سوریه وجود دارد یک فاجعه انسانی است، اما این فاجعه توسط غرب و متحدانش در عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رقم خورده است. اگر این گروه ها را از مساله جدا کنند مشکل سوریه حل می شود.

وی همچنین گفت: گروه های شورشی اغلب محل تجمع تروریست های بدنام و فرصت طلبان سیاسی هستند و ایران خردمندانه در بازی آنها وارد نشده است.

میسون افزود: این فاجعه خندق دیگری برای نئواستعمارگری غربی است که خواستار کسب قدرت و دسترسی به منابع انرژی ارزان قیمت از طریق شرکای سنی مذهب خود در حوزه خلیج فارس هستند.

وی همچنین اقدام آمریکا برای فشار بر ˈبان کی مونˈ دبیر کل سازمان ملل به منظور پس گرفتن دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو دو را باعث تحقیر بان کی مون دانست و گفت: وتوی همه قطعنامه ها علیه اسرائیل اقدام مشابه دیگری است که آمریکا با انجام آن کنترل خود بر سازمان ملل را اثبات می کند.

این سیاستمدار و محقق نیوزیلندی گفت: درگیری های سوریه از ابتدا و با تمام هزینه های انجام شده با هدف تغییر رژیم این کشور صورت گرفته و تلاشی برای خنثی کردن شیعه در سراسر منطقه است.

نماینده سابق نیوزیلند در پایان خاطر نشان کرد: حامیان تروریست ها تاکنون در این زمینه موفق نشده و نخواهند شد و ایران نیز باید از عدم حضور در کنفرانس ژنو دو که نتایج مثبتی در بر نداشته است، خرسند باشد.

آساق**د.م **1611
کد N85310