نخست وزیر پاکستان: مجلس ملی درباره مذاکره با طالبان نظر دهد

طالبان

اسلام آباد - ایرنا - نواز شریف نخست وزیر پاکستان طی اظهاراتی در مجلس ملی این کشور درباره آغاز مذاکرات صلح با گروه شبه نظامی طالبان خواستار ورود نمایندگان به این بحث و نظرات آنها شد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری؛ نخست وزیر پاکستان دوشنبه تاکید کرد: نمایندگان مجلس ملی این کشور درباره مذاکرات صلح با شبه نظامیان طالبان که عامل اقدامات تروریستی در پاکستان هستند نظر بدهند.

نواز شریف در نشست با اعضای حزب مسلم لیگ شاخه نواز بعنوان حزب حاکم در پاکستان افزود : ما در حال حاضر در یک وضعیت خاص بسر می بریم و نیاز به تصمیم گیری قاطع در این زمینه داریم .

این نشست بمنظور مذاکره درباره اوضاع امنیتی و بحث های ملی از جمله حمله گسترده علیه طالبان توسط ارتش پاکستان غروب امروز دوشنبه برگزار شد.

تعدادی از نمایندگان مجلس ملی موافق گفت و گو با طالبان بودند و عده زیادی از نمایندگان حزب مسلم لیگ شاخه نواز نیز بر تداوم حملات ارتش علیه طالبان تاکید داشتند که در نهایت تصمیمی در این جلسه گرفته نشد.

نواز شریف گفت : دولت با برپایی عملیات نظامی علیه شبه نظامیان تحریک طالبان در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی ، تحت فشار افکار عمومی در کشور قرار گرفته و حملات این گروه تروریستی نیز طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

خورشید شاه رهبر مخالفان دولت در مجلس ملی در این نشست گفت : نخست وزیر باید سیاست های دولت درباره مذاکره و یا عملیات علیه طالبان را به شکل کامل توضیح دهد.

وی افزود : اگر نواز شریف به مجلس ملی آمده و نمایندگان مجلس را معتمد می داند باید به آنان روش و سیاست اصلی دولت در مقابله با شبه نظامیان را اعلام کند ؛ این یک مساله مهم برای تصمیم گیری نمایندگان خواهد بود .

چودری نثار علی خان وزیر کشور پاکستان نیز گفت : دولت به طالبان اعتماد ندارند زیرا این گروه موج حملات اخیر خود را که ده ها تن از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را قربانی کرده افزایش داده است.

وی افزود : پیش از این گفت وگو با شبه نظامیان در مراحل پیشرفته قرار گرفته بود اما حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به این گروه و کشته شدن حکیم الله محسود فرمانده طالبان در ماه آبان گذشته ( نوامبر) فرایند مذاکرات را از خط خارج کرد.

وزیر کشور گفت: مکاتباتی میان گروه تحریک طالبان پاکستان و دولت و بویژه شخص حکیم الله محسود تبادل شده بود .

به نقل از شبکه های خبری , گروه تحریک طالبان ( تی تی پی ) پاکستان بارها گفت وگوهای صلح با دولت را ارائه داده اما تعدادی از وزرای کابینه در مورد این پیشنهاد تردید دارند و بر تداوم حملات علیه این گروه تاکید کرده اند.

این در حالی است که تعدادی از اعضای پارلمان نیز در پی مذاکره با گروه طالبان پاکستان می باشند .

روز گذشته نیز شاهد الله شاهد سخنگوی گروه طالبان پیشنهاد آغاز مجدد گفت وگو ها را به دولت پاکستان ارائه کرد.

آساق ** 1095** 3404
کد N85194