پاکستان، کشور هرج و مرج های نهادینه

هرج و مرج

تهران – ˈ دیدار حسین ˈ نویسنده پاکستانی، با مرور نمادهای هرج و مرج و آشوب در پاکستان ، در نشریه آسیا تایمز نوشت : کشور نیازمند اصلاحات کلی در دستگاه های دادگستری، قضایی و اجرایی است.

آسیا تایمز نوشت : پاکستان به کشوری تبدیل شده است که مردم آن احساس همدردی را به کلی از دست داده اند. سرکوب به عنوان ابزاری برای برتری جویی بر بخش های ضعیف تر جامعه در این کشور استفاده شده است. دولت پاکستان سال گذشته میلادی 83 مورد فلج اطفال را ثبت کرد که این آمار نسبت به 57 مورد سال 2012، رشدی چشمگیر را نشان می دهد. همچنین یک و نیم میلیون کودک پاکستان در معرض ابتلا به این بیماری خطرناک هستند. پرستاران و پیراپزشکانی که واکسن فلج را در مناطق تحت کنترل طالبان به کودکان می دهند، کشته می شوند.

اما فلج ، تنها بخشی از مشکل پاکستان است. این کشور دارای بالاترین آمار ازدواج دختران زیر سن قانونی درجهان است. 42 درصد از زنان متاهل زیر سن قانونی در پاکستان زندگی می کنند و ازدواج براساس علاقه، مغایر سنت های این کشور است.

چنین به نظر می رسد که قانون ˈ حق با قوی تر است ˈدر پاکستان اجرا می شود. زنان معمولا زیر ستم خویشاوندان مذکر خود هستند و حتی پارلمان پاکستان نیز نتوانست قانون مبارزه با خشونت خانوادگی برای حمایت از زنان را تصویب کند. مونث بودن در پاکستان، چیز خطرناکی است.

دراین کشور ، بسیاری از کودکان از رفتن به مدرسه محروم و ناچارند برای کمک به درآمدهای خانواده کار کنند. طبقه رعیت مورد ستم اربابان است و مالکان زمین های کشاورزی، در مواردی حتی رعیت های کارگر خود را به شدت کتک زده و کشته اند. گروه های شبه نظامی حتی در شهرهای بزرگ هم فعالیت می کنند و مفقود شدن افراد توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، امری طبیعی است.

چه کسی مسوول است؟ نظام آموزشی؟ دستگاه قضایی؟ فرهنگ؟ پارلمان؟

دیدار حسین نوشت: همه ما کمابیش مسوولیت داریم. پاکستان یکی از کشورهای جهان است که کمترین بودجه را به آموزش اختصاص می دهد. در واقع، کمتر از 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی پاکستان صرف آموزش می شود. نه تنها دانش آموزان پاکستان از تجهیزات کافی محرومند، بلکه 25 میلیون کودک در این کشور زندگی می کنند که اصلا به مدرسه نمی روند.

دادگستری ناسالم تاکنون نتوانسته است عامل فجایع تروریستی را به زندان اندازد و مردم برای رسیدن به نتیجه، ترجیح می دهند نزد سیستم های قضاوت قبیله ای دادخواهی کنند. فرهنگ و جامعه پاکستانی گروگان گروه های تندروی مذهبی شده است.

این نویسنده پاکستانی ، خواستار اصلاحات در هر سه قوه مجریه، قضاییه و قانونگذاری پاکستان شد و نوشت: اسلام آباد باید در ساختار نظام های دادگستری، قانونگذاری و اجرایی کشور بازنگری کلی کند و حفظ حقوق اساسی ملت را تضمین نماید. این تنها راهی است که رهبران ما می توانند پاکستان را به کشوری شکیبا، دموکرات، مدرن و برابرگرا تبدیل کنند.

مترجمام**9163/1547
کد N85080