نشست رهبران آمریکای لاتین در کوبا برای به چالش کشیدن سلطه آمریکا

سلطه آمریکا,گردهمایی

تهران – ایرنا – رهبران کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب این هفته در کوبا گردهم می آیند تا به نشانه اشتیاق برای به چالش کشیدن سلطه آمریکا، در مورد تجارت، صلح و حقوق بشر بحث و تبادل نظر کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از هاوانا، انتظار می رود در نشست دو روزه جامعه کشورهای آمریکای لائین و منطقه کارائیب موضوعاتی چون مذاکرات صلح کلمبیا، فقر در هائیتی و وضعیت حقوق بشر مورد بحث قرار گیرد.

سی و سه کشور این منطقه در این نشست شرکت می کنند، اما آمریکا و کانادا حضور ندارند زیرا از این دو کشور دعوت به عمل نیامده است.

جامعه کشورهای آمریکای لائین و منطقه کارائیب که نشست نخست خود را سال گذشته در شیلی برگزار کرد، به عنوان رقیبی برای گردهمایی های تحت سلطه آمریکا همچون نشست سازمان کشورهای آمریکایی و اجلاس کشورهای قاره آمریکا که هر دو بدون شرکت کوبا برگزار می شود، تاسیس شده است.

در اجلاس قبلی کشورهای قاره آمریکا که در سال 2012 در کلمبیا برگزار شد، رهبران شرکت کننده ضمن انتقاد از ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا به دلیل تحریم اقتصادی کوبا، برگزاری نشست دیگری از این دست بدون حضور کوبا را کم اهمیت برآورد کردند.

کشورهایی که در سال 1962 تسلیم خواست آمریکا برای اخراج کوبا از سازمان کشورهای آمریکایی شده بودند، در سال 2009 تغییر موضع دادند و به بازگشت کوبا به نشست این سازمان رای دادند، گرچه هاوانا از شرکت در اجلاس آن سال خودداری کرد.

در همین حال، کوبا برای رعایت ملاحظات دیپلماتیک از ˈخوزه میگوئل اینسولزاˈ دبیر کل سازمان کشورهای آمریکایی برای شرکت در نشست جامعه کشورهای آمریکای لاتین و منطقه کارائیب دعوت کرده و وی گفته است همچون سال گذشته، در نشست امسال شرکت می کند.

مترجمام**9109 **1856
کد N84991