در دیدار کوفی عنان

هاشمی رفسنجانی: ادیان آسمانی بر صلح و آرامش جهان تاکید می‌کنند

كوفي عنان,رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جهان عاری از خشونت را یک اصل انسانی خواند و گفت: از شخصیت های متنفذ و قابل احترام برای ملل مختلف همین انتظار می رود که از ظرفیت های شخصیتی خود برای کم کردن خشونت بین انسانها استفاده کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جهان عاری از خشونت را یک اصل انسانی خواند و گفت: از شخصیت های متنفذ و قابل احترام برای ملل مختلف همین انتظار می رود که از ظرفیت های شخصیتی خود برای کم کردن خشونت بین انسانها استفاده کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار کوفی عنان، یاد مؤسس بنیاد متنفذین یعنی نلسون ماندلا را گرامی داشت و افزود: تلاش برای نهادینه کردن صلح در جهانی که شاهد جنگ های منطقه‌ای در آن هستیم، کاری پسندیده و مورد احترام است.

وی با یادآوری آیه 32 سوره مائده که مربوط به زمان حضرت آدم و فرزندان بنی اسرائیل است، گفت: تلاش برای نجات انسانها از ظلم و جنایت، در ادیان آسمانی بخصوص اسلام چنان اهمیت دارد که می‌گوید هرکس، کسی را بی‌گناه در زمین بکُشد انگار همه مردم را کشته و هرکس کسی را از مرگ نجات دهد، انگار تمام مردم دنیا را زنده نگه داشته است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اتفاقات خونین در نقاط مختلف جهان بویژه در منطقه خاورمیانه، افزود: نقش استبداد و استعمار در این اتفاقات برجسته است که اول با ظلم، انسانها را به ستوه در می آورند و سپس با فریب کاری آنها را به جان هم می اندازند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خلق گروه‌های تروریستی در جهان را کار قدرت های استکباری دانست و گفت: آتشی را که این قدرت‌ها روشن کرده‌اند، روزی دامن خودشان را هم می‌گیرد که می بینیم در بسیاری از کشورها گرفته است.

بر اساس این گزارش، کوفی عنان نیز با ستایش از نقش و جمهوری اسلامی برای برقراری آرامش بویژه در منطقه تصریح کرد: ایران سرمایه‌ای ارزشمند برای ثبات صلح در منطقه است و هرکس بخواهد آن را ندیده بگیرد، به اهداف خود نمی‌رسد.

رئیس بنیاد متنفذین در پاسخ به پرسش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که چرا تلاش های صلح جویانه خود را در سوریه متوقف کرده‌اید؟ گفت: واقعیت این است که کارهای سازمان ملل ناموفق بود و بسیاری از کشورها روی کاغذ تعهداتی را می دادند که در عمل فراموش می‌کردند.

رئیس سابق سازمان ملل در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص اوضاع آشفته بعضی از مناطق قاره آفریقا نیز تاکید کرد: تلاش می‌کنیم که مردم آفریقا، بیش از این قربانی خشونت‌ها قومی و فرقه‌ای نشوند.

آقایان مارتی آهتی ساری و ارنستو زدیلو، رؤسای جمهور پیش فنلاند و مکزیک هم در این دیدار با تاکید بر جایگاه ایران در جهان، به بیان دیدگاه‌های خویش درخصوص مسایل مختلف پرداختند.

انتهای پیام

کد N84977