رهبر جماعت نور : نمی توان بر رسوایی مالی در ترکیه سرپوش گذاشت

جماعت نور

آنکارا - ایرنا - ˈفتح الله گولنˈ رهبر جماعت نور ترکیه گفت که نمی توان بر رسوایی اخیر فساد مالی در ترکیه، به رغم تلاش مقامات این کشور ، سرپوش گذاشت.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری راست خبر ترکیه، گولن واکنش حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه را به تحقیقات اخیر درباره فساد مالی که برخی از منتسبان دولت آنکارا را نیز شامل شده ، غیر دموکراتیک دانست.

رهبر جماعت نور ترکیه٬ اتهام ارتباط این تحقیقات با ازن گروه را رد کرد و گفت : این گونه اتهامات تنها با هدف ترساندن مردم ترکیه از تهدیدهای غیرواقعی مطرح می شود.

گولن توضیح داد: قضات دادگاه ها و پلیس ترکیه براساس وظایف خود در باره تحقیقات درباره فساد مالی را دنبال کرده اند و وی در این رابطه اعمال نفوذ نکرده است.

در پی عملیات مبارزه با فساد و ارتشا توسط پلیس و داستان استانبول که منجر به دستگیری شماری از منتسبان به دولت ترکیه شد مقامات دولت آنکارا به طور غیرمستقیم وی را به دخالت درامور دولت ترکیه و ایجاد دولت موازی در این کشور متهم کردند.

دولت حزب حاکم عدالت و توسعه که از سال 2002 قدرت را در این کشور در اختیار دارد، از نزدیک به 5 هفته پیش با بحران ناشی از افشای فساد مالی روبه رو است.

اردوغان نخست وزیر ترکیه تحقیقات اخیر درباره فساد مالی را تلاشی ضد دولت آنکارا دانسته و اعضای جماعت نور را به سوء استفاده از آن متهم کرده است.

تنش در روابط اردوغان و جماعت نور پیش از این و درپی تلاش دولت آنکارا برای تعطیلی آموزشگاه های خصوصی آمادگی کنکور که بیشتر آنها در اختیار جماعت نور قرار دارد، افزایش یافته بود.

خاورم ** 230 - 1010
کد N84898